Homilia ks. Biskupa Romualda Kamińskiego wygłoszona z okazji jubileuszu powstania Parafii Świętej Rodziny na Zaciszu

Najmilsi! Wielkim darem jest tego rodzaju zgromadzenie, a jeszcze większym, kiedy przychodzimy tutaj z potrzeby serca, bo uświadamiamy sobie, że mamy rzeczywiście za co Bogu dziękować, ale to dziękczynienie Panu Bogu również przypomina nam o potrzebie wdzięczności, szacunku wobec nas wzajemnie, bo ta wspólnota z Bogiem realizuje się w naszej wspólnocie ludzkiej. Tak jak jest z przykazaniem miłości. W porządku ważności pierwsze jest przykazanie miłości Boga, ale w porządku wypełnienia jest ono zasadzone niejako w relacji do drugiego człowieka, ponieważ, jeśli zadeklarowalibyśmy miłość do Pana Boga, to w zasadzie nie jesteśmy w stanie sprawdzić tej rzeczywistości. Dlatego Pan Jezus bardzo położył nacisk na to, żeby pokazać, że miłość do Boga staje się realna poprzez sprawdzalną miłość do drugiego człowieka.

Kiedy dzisiaj gromadzimy się na tej modlitwie uwielbienia i dziękczynienia, to włączamy do obecnego tu grona i tych wszystkich, którzy na różny sposób tworzą tę wspólnotę parafialną. Są to nie tylko mieszkańcy na tym terytorium objętym dekretowymi granicami, ale tę wspólnotę tworzą również ludzie, którzy stąd pochodzą, a może wyjechali. Oni również z tego daru zaczerpnęli, oni również
z tego daru wyrośli i z tym wielkim darem wyjechali i z niego nadal czerpią. A więc także mają jakiś bardzo ścisły związek z nami. Są też przyjaciele Parafii i to jest wspólnota wielka.

Wykłady o ikonach

Zapraszamy 21 stycznia 2019 r. o godz. 18.45 na wykład dr. Jerzego Kazimierczaka na temat ikon: „Trójca Święta – przedstawienia od V wieku w kościele wschodnim i zachodnim.” Jest to kolejny wykład z zaplanowanego cyklu. Prezentacje będą odbywały się w trzecie poniedziałki miesiąca o godz. 18.45 w domu parafialnym w sali na pierwszym piętrze. Wykłady są otwarte dla wszystkich chętnych.
Harmonogram najbliższych wykładów:
18 lutego – Gruzińskie impresje – klasztory i ikony
18 marca – Armenia – architektura i sztuka
15 kwietnia – Maryja, tron Boga – wczesno romańskie Madonny
20 maja – Ikony koptyjskie – dwa tysiące lat trwania kościoła
17 czerwca – Ikony syryjskie – pierwsi chrześcijanie
Podczas wakacji planowane są także warsztaty z pisania ikony. Zainteresowane osoby proszone są o zgłaszanie się do ks. Proboszcza.

Pożegnanie ś.p. Krystyny Nowackiej-Wróblewskiej, naszej Parafianki

Pożegnaliśmy dzisiaj ś.p. Krystynę Nowacką-Wróblewską (1921-2018) – osobę pełną miłości do rodziny, parafii i ojczyzny. Była żołnierzem AK, ps. „Kinga”, łączniczką ze Zgrupowania „Róg”. Walczyła w obronie Reduty Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Cześć Jej pamięci!
Wieczny odpoczynek racz Jej dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj Jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju. Amen.

Życzenia

Pieśń [stąpienia] [Jezusa], [syna] Dawida, 
Panie, [Ty wiesz]

moje serce się nie pyszni, Ojcze mój, któryś jest w niebie   
i oczy moje nie są wyniosłe, matko moja 
nie gonię za tym, co wielkie, albo co przerasta moje siły, bracia moi 
przeciwnie: wprowadziłem ład i spokój do mojej duszy, siostry moje 
jak niemowlę u swej matki, jak niemowlę – tak we mnie jest moja dusza, Ojcze mój 

Izraelu, złóż w Panu nadzieję odtąd i aż na wieki!

rodzie ludzki, złóż w Panu nadzieję odtąd i aż na wieki!

całe stworzenie, złóż w Panu nadzieję odtąd i aż na wieki!

(na podstawie Psalmu 131)

 

Wraz z najserdeczniejszymi życzeniami spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego 2019 Roku przesyła z Jerozolimy ks. Roman Kamiński