Spisane przemówienia abpa H. Hosera do medyków

Właśnie ukazała się książka pt. „KOLEDZY LEKARZE. Przemówienia i homilie do lekarzy i środowiska medycznego” – ks. abp Henryk Hoser, w opracowaniu Grażyny Rybak (Wydawnictwo Sióstr Loretanek). Książka jest dostępna w naszej księgarni parafialnej. Zachęcamy do lektury tej publikacji, gdyż w słowach śp. Arcybiskupa Henryka Hosera każdy znajdzie dla siebie wskazówki pogłębiające osobistą formację. Ks. Arcybiskup był wielokrotnie w naszej parafii jako Ordynariusz diecezji z posługą duszpasterską, z wizytacją, podczas różnych uroczystości parafialnych, wreszcie to Arcybiskup dokonał aktu konsekracji kościoła Świętej Rodziny. Jako parafianie mogliśmy wiele razy słyszeć Jego pasterskie nauczanie. W naszej parafii od lat odbywają się doroczne spotkanie środowisk medycznych Warszawy, w których ks. Arcybiskup uczestniczył. Dlatego warto sięgnąć po lekturę spisanych homilii i przemówień do środowiska medycznego, by przypomnieć sobie słowa i styl nauczania Arcybiskupa.

Ks. bp Romuald Kamiński, Biskup Warszawsko-Praski, Przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia przy KEP wspomina w słowie wstępnym do książki: „W osobie abpa Henryka Hosera reprezentanci jakże licznych zawodów medycznych odnajdywali przyjaciela głęboko rozumiejącego i współodczuwającego wszystkie ich radości i zmartwienia, a jednocześnie pasterza zatroskanego o ich duchową formację.”

W przedmowie tej publikacji ks. Zenon Hanas SAC, Przełożony Generalny Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, Prezes Fundacji Arcybiskupa Henryka Hosera „Familiaris Laetitia” zauważa: „Ksiądz abp Henryk Hoser zabiegał o wielowymiarowe rozumienie ludzkiego zdrowia, do którego należy nie tylko zdrowie fizyczne, ale też duchowe. (…) W myślach i pragnieniach Księdza Arcybiskupa zawsze tętniła troska o zdrowie człowieka oraz jego otoczenia. Niech serca Czytelników napełnią się nie tylko myślami, ale też pragnieniami, których źródłem jest sam Bóg, Dawca Życia i jedyny Uzdrowiciel każdego człowieka.”

– Pamiętam wiele spotkań z Arcybiskupem Hoserem – pisze Grażyna Rybak, Prezes Oddziału Mazowieckiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, która przemówienia i homilie do lekarzy i środowiska medycznego Arcybiskupa nagrała i spisała do tej publikacji. – „Niedługo po tym jak abp Henryk Hoser został biskupem diecezji warszawsko-praskiej i w grudniu 2008 r. wizytował Parafię Świętej Rodziny na Zaciszu, ks. Andrzej Mazański, proboszcz, zaprosił go na spotkanie środowiska medycznego. Pierwszy raz wtedy osobiście słuchałam, jak Ksiądz Arcybiskup mówił o początkach i świętości życia ludzkiego, o tajemnicy fizjologii poczęcia. Był to wykład na wysokim poziomie naukowym, teologicznym, bioetycznym, merytorycznym.”

„Ks. abp Henryk Hoser był lekarzem i kapłanem. Troszczył się o fizyczne i duchowe zdrowie człowieka. Słowo kierowane do medyków było pełne troski o ich rozwój duchowy, etyczny i zawodowy” – wspomina Grażyna Rybak.

Podczas rekolekcji wielkopostnych dla medyków w 2014 r. tak abp Hoser mówił o modlitwie: „Religio, religere znaczy łączyć, łączyć człowieka z bóstwem, i tym łącznikiem zupełnie niezbędnym jest modlitwa. (…) Podstawą modlitwy jest pokora, czyli prawda o sobie. To uświadomienie sobie potrzeby pomocy Boga, bo sam nie daję rady, bo jestem niepełny, bo On mnie napełnia życiem i On mi przydaje skrzydeł. (…) Jest też modlitwa wzajemnym poszukiwaniem się. Bóg ciągle szuka człowieka. Tak samo i my powinniśmy Jego szukać. Nie znajdziemy Go, jeśli  Go nie szukamy.(…) a zatem jest to fascynująca przygoda, jakiej nie znają ci, którzy się nie modlą, bo nie potrafią. (…) Modlitwa musi mieć pożywienie. Najlepszym pożywieniem modlitwy są słowa Pisma Świętego. (…) Zapraszam więc wszystkich do tej niebywałej wręcz przygody życia, jaką jest przebywanie z Bogiem na modlitwie.”

Zachęcamy do lektury książki.