Figura Matki Bożej Loretańskiej w naszej parafii

Peregrynacja figury Matki Bożej Loretańskiej odbyła się w dniach 30 – 31 października br.

W uroczystości brało udział wielu naszych parafian. Pomimo środka tygodnia cały kościół był wypełniony wiernymi. Na przyjazd Matki Bożej czekaliśmy, modląc się godzinkami i jak w każdą środę odmówiliśmy także nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Około godziny 17.45 przyjechała figurka. Wniesiono ją w uroczystej procesji przy śpiewanej w tym czasie litanii do Matki Bożej Loretańskiej. W imieniu parafian figurkę przywitała rodzina Karczmarczyków. Następnie wszyscy uczestniczyli w Mszy św., której przewodniczył ks. Andrzej w koncelebrze z księdzem proboszczem z sąsiedniej parafii św. Marka. Uroczystość uświetniły śpiewy scholi dziecięcej i chóru parafialnego.

Następnie po Eucharystii rozpoczął się różaniec z rozważaniami, a po nim młodzież poprowadziła czuwanie, któremu przy zgaszonych światłach towarzyszyły piękne śpiewy.

Wizytację figury skomentowała pani Basia z kółka różańcowego, którą spotkałam w domu parafialnym.
– Dziś mamy wielkie święto. To ogromny dar dla parafii – przyjazd Matki Bożej i wspólna modlitwa przy jej figurze. A dla mnie to także impuls do odwiedzenia Loretto. Ostatnio zdałam sobie sprawę, jak często przejeżdżam bardzo blisko tej miejscowości, ale nigdy tam nie zajechałam. – I dodała: – Trzeba to naprawić.

Równo o 21.00 odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski, po którym wspólnie z wspólnotą neokatechumenalną odmówiliśmy kompletę. Po modlitwie każdy miał jeszcze czas na cichą indywidualną rozmowę z Matką Bożą.

Następnego dnia także trwaliśmy w modlitewnym skupieniu, odmawiając godzinki, biorąc udział we Mszach świętych i w indywidualnych modlitwach. Dodatkowo o 12.00 odbyło się spotkanie dla dzieci do lat trzech z opiekunami, połączone z powierzeniem najmłodszych szczególnej opiece Matce Bożej. Z kolei o 14.30 miało miejsce spotkanie dla chorych, którym kapłani udzielili indywidualnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Około 17.15 pożegnaliśmy figurę Matki Bożej, która została przewieziona do sąsiedniej parafii św. Barnaby.