7. rocznica konsekracji kościoła Świętej Rodziny

18 czerwca 2017 r. nasz kościół parafialny został konsekrowany przez Księdza Arcybiskupa Henryka Hosera. Od tamtej pory, co roku spotykamy się, by podczas Mszy Św. dziękować Panu Bogu za dar świątyni i naszej parafialnej wspólnoty. W tym roku Msza Św. dziękczynna zostanie odprawiona 18 czerwca o godz. 18:00. Po Mszy Św. wspólna agapa w namiocie.

Homilia, którą ks. Arcybiskup Henryk Hoser wygłosił w czasie uroczystości konsekracji naszej świątyni porusza i zachęca do refleksji nad życiem własnym i misją całej naszej wspólnoty parafialnej. Warto, aby każdy z nas przy okazji rocznicy tego wydarzenia do niej sięgnął. Cały tekst jest dostępny na stronie parafii https://parafiaswrodziny.pl/2017/06/29/oto-dzie-ktory-pan-uczyni-radujmy-sie-nim-i-weselmy/

Abp Hoser prosił, by tworzyć Boże królestwo już tu na ziemi.

„Jezus powiedział: ja jestem królem, ale królestwo moje nie jest z tego świata. Ono już częściowo jest tutaj. Od tego czy ono istnieje w małej czy w większej części zależy nasza postawa i nasze traktowanie wszystkich problemów i ludzi naszego życia” – mówił Ksiądz Arcybiskup i zachęcał, by nie przemilczać problemów i trudności, i umieć opowiedzieć się po stronie Chrystusa, a także innym w tym pomagać: „Po to otrzymaliśmy moc Ducha Świętego, żeby z odwagą wyznawać wiarę i żyć według jej wskazań.”

Słowa ks. Arcybiskupa można odczytać jako pomoc i wezwanie dla nas wszystkich. Zwrócił naszą uwagę na dążenie do urządzania świata według Bożego zamysłu. Zachęcił, by odkrywać i pomnażać swoje umiejętności i dary, pomagać w ich odkrywaniu i rozwijaniu innym, aby świat mógł się rozwijać według Bożego planu.

Śp. Henryk Hoser mówił, że „Kościół jest niezniszczalny. Bramy piekielne go nie przemogą. Od dwóch tysięcy lat próbuje się Kościół zniszczyć. Dzisiaj, nie tylko w Europie, ale też w wielu krajach na świecie, Kościół jest prześladowany. Usuwa się symbolikę chrześcijańską, żeby nie drażnić wyznawców innej religii, poniża się ludzi wierzących, wykpiwa się ich. Ale Kościół w swojej istocie
będzie istniał zawsze, aż do skończenia świata. Taka jest obietnica Jezusa Chrystusa: Będę z wami aż do skończenia świata. I tego Kościoła bramy piekielne nie przemogą. Mimo wszystkich naszych grzechów, mimo wszystkich naszych słabości, mimo wszystkich naszych zdrad –  członków Kościoła również (nie wyłączając żadnej kategorii kościelnej) – to przecież ten Kościół istnieje, bo on jest oblubienicą, można by powiedzieć małżonką Jezusa Chrystusa. I ten Kościół ma klucze do królestwa niebieskiego. Ten Kościół ma klucze, które tutaj są też złożone w tej parafii, bo te klucze są przywiązane do sakramentu pojednania z Bogiem i ludźmi, czyli sakramentu świętej spowiedzi. Cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie. To jest władza dana Kościołowi w imieniu Jezusa Chrystusa.”

Arcybiskup mówił też o aktywnym włączaniu się w życie Kościoła i odpowiedzialności za niego.

„Jest to dla nas wielka radość, jest to wielkie dziękczynienie dla tych, którzy w mniejszym lub w większym stopniu tutaj się trudzili – mówił Ksiądz Arcybiskup. Jest to wyjątkowa parafia. Nie zapominajmy, że ona jest bardzo aktywna, że ona oferuje tak wiele możliwości dla wszystkich ludzi. Jest (jeżeli już nie powiększyła się ta liczba) dziewiętnaście grup i stowarzyszeń, które tutaj działają przy parafii, i wydaje się, że niedługo ten kościół okaże się za mały. Ale będziemy się zbierać w nim w wielu momentach każdego dnia i wszyscy się z pewnością tu pomieszczą.

Dziękując Bogu, przypominamy sobie słowa Jezusa, że jeżeli buduje na Piotrze – opoce, to również buduje na wiernych, którzy są fundamentem Kościoła w społeczeństwie. Bo wierni docierają wszędzie, do wszystkich środowisk, do wszystkich sytuacji, które dokonują się poza budynkiem kościelnym i często poza naszymi domami. I to oni są światłem świata i solą ziemi, i tym zaczynem ewangelicznym, który powoduje wzrost. Wzrost ku Niebu, wzrost ku radości, wzrost ku wiecznemu dziękczynieniu. Amen”

Słowa, które na zakończenie Mszy Św. Arcybiskup H. Hoser skierował do rodzin z naszej parafii:

„Patronat Świętej Rodziny uświadamia nam jeszcze raz, że rodzina jest obrazem Trójcy Świętej na ziemi i stąd jej wielkość, stąd jej świętość, stąd jej nieprzemijalność. Rodzina złożona z ojca, matki i dziecka. To widać wśród was. Witały mnie i żegnały rodziny. Niech te rodziny budują Kościół, bo Kościół też ma strukturę rodzinną, bo Kościół też nosi w sobie tajemnicę Trójcy Świętej. I tej Trójcy was powierzam i dziękuję za te wszystkie Magnalia Dei, wielkie rzeczy Boże, których jesteśmy świadkami.”