Srebrny Jubileusz Księdza Prałata Andrzeja Mazańskiego w naszej parafii

Dzisiaj, 15 września 2020 r., mija 25 lat od czasu, kiedy Ksiądz Andrzej Mazański został proboszczem parafii Świętej Rodziny na Zaciszu. To tysiące historii ludzi związanych z naszą parafią przez te lata. Trudno byłoby ująć w statystykę wszystko co Bóg uczynił w życiu naszej parafialnej wspólnoty: chrzty, Pierwsze Komunie Święte, bierzmowania, śluby, pogrzeby. Stanęły dom parafialny i nowa świątynia, do tego działa parafialna poradnia rodzinna i różne wspólnoty, wydajemy gazetkę parafialną i jako parafia istniejemy w internecie, miały miejsce misje parafialne i liczne rekolekcje, odbyły się spotkanie młodych Taize, Światowe Dni Młodzieży, pielgrzymki do miejsc świętych, przeżyliśmy wspólnie peregrynację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i wiele innych ważnych wydarzeń, których nie sposób tutaj spisać.

Parafia – Rodzina Święta

Wszystkie te lata to czas troski Księdza Proboszcza o naszą rodzinę parafialną – tak, tak o rodzinę parafialną! Ksiądz Andrzej naszą parafię traktuje jak rodzinę. Jest dla nas ojcem i bratem w Chrystusie. Poprzez swoją cichą i cierpliwą posługę uczy nasze rodziny, jak przetrwać kolejne wyzwania, które stawia przed nami życie. Patrząc na parafian patrzy na nas przez pryzmat naszych domów. Zna historie naszych małżeństw i rodzin. Szczególnie dużym szacunkiem darzy wielopokoleniowe rodziny związane z naszą parafią. Chętnie słucha historii rodzinnych i odnajduje w nich Boży zamysł i inspiracje. Od zawsze Ksiądz Proboszcz z dużą troską patrzy na dzieci i młodzież wychowując kolejne pokolenia dla Kościoła Powszechnego. Inspirację do swojej posługi wciąż czerpie adorując Świętą Rodzinę z Nazaretu, bo przecież dla Boga nie ma nic niemożliwego.

Duszpasterz, który służy Dobremu Pasterzowi

Paście stado Boże, które jest przy was, strzegąc go (…) po Bożemu; (1P, 5,2). Jednym z pierwszych skojarzeń, które mamy myśląc o Księdzu Andrzeju jako naszym proboszczu, jest obraz dobrego pasterza, który naszą wspólnotę parafialną prowadzi po Bożemu.

Kilka lat temu Papież Franciszek powiedział, że dobry pasterz ma pachnieć owcami. Aby nimi pachnieć musi być pośród owiec. To ważne, że mamy proboszcza, który jest dostępny dla każdego z nas, możemy z nim porozmawiać po Mszy Świętej, spotkać w kancelarii, możemy się umówić na spowiedź, czy poprosić o pomoc w ważnych dla nas sprawach. Wielu z nas w słowach kazań, czy też w działaniach podejmowanych przez ks. Andrzeja znajdowało odpowiedź na nasze potrzeby i propozycje. Tylko ten, kto naśladuje Jezusa – Dobrego Pasterza może być dobrym duszpasterzem. A nasz Ksiądz Proboszcz nieustannie pokazuje swoje zasłuchanie w Słowo Boże i miłość do sakramentów Kościoła.

Za wszystko dziękujemy!

Dziękujemy Bogu za 25 lat posługi Księdza Prałata Andrzeja Mazańskiego Kościołowi Świętemu w tej naszej zaciszańskiej parafialnej rodzinie. Za dobro, które przyszło do każdego z nas na tyle różnych sposobów w tym czasie. Za wszystkie sprawowane sakramenty: chrztu, Eucharystii, bierzmowania, spowiedzi, małżeństwa. Za troskę o chorych i ubogich. Za towarzyszenie naszym bliskim w ostatnim pożegnaniu. Za odczytywanie znaków czasu i za nieustanne poszukiwanie sposobów na służbę tej naszej – różnorodnej przecież, zaciszańskiej społeczności. Za wspieranie wspólnot, ruchów i różnych oddolnych inicjatyw świeckich. Za to, że z naszych talentów i mimo naszych ludzkich niedoskonałość możemy razem budować Kościół Święty z naszych serc. Dziękujemy przede wszystkim za wielkie serce otwarte na natchnienia Boże i na ludzkie sprawy.

Prosimy Cię Boże, Ty prowadź Księdza Andrzeja tak, by pozostał otwarty na nieustanne działanie Ducha Świętego i aby prowadził nas wszystkich w stronę Chrystusa – Dobrego Pasterza, który jest celem naszego ludzkiego życia.

W imieniu wszystkich Parafian z wyrazem wdzięczności
Duszpasterska Rada Parafialna