Czas jubileuszy

Św. Jan Paweł II, nasz wielki rodak na Stolicy Piotrowej, z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży pisał w Liście do młodych całego świata: „Pojęcie «ojczyzna» rozwija się w bezpośredniej bliskości pojęcia «rodzina» – poniekąd jedno w obrębie drugiego. Stopniowo też, odczuwając tę więź społeczną, która jest szersza od więzi rodzinnej, zaczynacie także uczestniczyć w odpowiedzialności za wspólne dobro owej większej «rodziny», która jest ziemską «ojczyzną» każdego i każdej spośród was” (Parati semper 11).

Te słowa nie straciły swojej aktualności. Historia i codzienność pokazują ich głębię i prawdziwość – przypomina ordynariusz naszej diecezji ks. bp Romuald Kamiński. Chcąc uczcić jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości bp Romuald włącza dziękczynienie za dar rodzin naszej diecezji i zaprasza wszystkich Jubilatów, obchodzących w tym roku 50 i 25-lecie zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego, na dziękczynną Eucharystię, której będzie przewodniczył w sobotę, 17 listopada, o godzinie 12.00, w Bazylice Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana.

 

W jubileuszowym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej świątyni parafialnej w każdą środę o godz. 18.00 modliliśmy się w intencji naszej ojczyzny podczas Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, dziękując Panu Bogu za wolność naszego kraju i prosząc Go o błogosławieństwo i nieustającą opiekę Matki Bożej. Po nowennie sprawowana była Msza św. w intencjach zbiorowych, do których dołączaliśmy intencję patriotyczną. Znakiem naszej pamięci o ojczyźnie i potrzebie nieustannej modlitwy za nią były biało-czerwone róże w bocznej kaplicy pod obrazem Maryi. O świeże kwiaty u stóp Matki Bożej dbali Rycerze Zakonu Jana Pawła II z Chorągwi Świętej Rodziny. Działająca w naszej parafii Chorągiew Świętej Rodziny podjęła inicjatywę sprowadzenia do naszego kościoła relikwii św. Jana Pawła II, które zostaną umieszczone pod obrazem Jezusa Miłosiernego w bocznej kaplicy. Prosimy o modlitwę w tej intencji.

Na zakończenie jubileuszu odprawiona zostanie Msza św. za ojczyznę o godz. 18.00 w niedzielę 11 listopada 2018 r. Tego dnia także zakończy się parafialna pielgrzymka do Ziemi Świętej. Ojczyznę Świętej Rodziny odwiedzi 43 osoby z naszej parafii. W miejscach związanych z życiem Jezusa, Maryj i Józefa będą prosić o opiekę dla rodzin naszej parafii i całej ojczyzny.

Przypominam, że trwa czuwanie modlitewne podczas nawiedzenia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w naszych rodzinach. Osoby, które chciałyby przyjąć obraz mogą zapisywać się w zakrystii na konkretny termin.

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości organizowane są różne okolicznościowe wydarzenia. Z tej okazji pragniemy także włączyć się w te obchody jako wspólnota parafialna. W niedzielę 25 listopada po Mszy świętej dla dzieci, czyli o godz. 11.30, zapraszam wszystkich na wspólne świętowanie 100. urodzin niepodległej Polski. Planujemy tort urodzinowy i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w domu parafialnym.

Nasza parafia już za miesiąc obchodzić będzie okrągły jubileusz 70-lecia powstania. Zapraszam wszystkich Parafian i Gości w środę 12 grudnia o godz. 18.00 na Mszę św. dziękczynną, której będzie przewodniczyć ks. Biskup Romuald Kamiński.

ks. Proboszcz Andrzej Mazański