Przez Maryję do Jezusa

Dla naszej Rodziny Parafialnej nadszedł błogosławiony czas, gdy Maryja odwiedza nas w swoim jasnogórskim Obrazie. Wielu z nas ma poczucie, że z racji na Uroczystość Bożego Ciała i tak zwany „długi weekend” warszawskie życie nieco zwalnia, część z osób ma mniej obowiązków, bierze urlopy. Tę chwilę oddechu, Bóg chce wypełnić szczególnymi rekolekcjami, które nazywają się misjami nawiedzenia i bezpośrednio przygotowują nas na spotkanie z Matką Bożą. 

 

Najpiękniejszym darem miłości jest obecność

      Żyjemy w czasach powszechnej dostępności obrazów i komunikatorów. Jesteśmy w stanie „wyklikać” w telefonach, czy też komputerach, każdy obraz, również obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Może zatem pojawić się pytanie, czy potrzebna jest nam peregrynacja? Czy nie wystarczy podlinkowanie się od czasu do czasu, do stron jasnogórskich?

      Oto kamienne stągwie stoją w prezbiterium świątyni wypełnione naszymi intencjami, które powierzamy orędownictwu Maryi…Wierząc w świętych obcowanie przychodzimy na spotkanie z Maryją, by kontemplować ikonę Tej, która nosiła pod swoim sercem Jezusa. Jeśli podczas ziemskiego pielgrzymowania była blisko Jezusa, jeśli polecała Mu sprawy ludzi, których spotykała, jakżeby miała w tych dniach nas nie powierzyć swojemu Synowi?

      Jeżeli więc nie ma fizycznych przeszkód, aby stawić się na modlitwę nie powinniśmy usprawiedliwiać się i zwalniać z udziału w tym wyjątkowym Spotkaniu. Peregrynacja kopii Obrazu, trwa w Polsce od lat pięćdziesiątych i ponad półwieczna historia tej pielgrzymki, pokazuje wielkie duchowe owoce tego dzieła modlitwy w poszczególnych wspólnotach parafialnych. Teraz my mamy możliwość, by podczas jednej doby przeżyć osobiste spotkanie z Maryją.

Od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie

      Jezus konając na krzyżu dał nam swoją Matkę pod opiekę i jako opiekunkę. Dziś, gdy spotykam Maryję w Jej częstochowskim obrazie kluczowe jest pytanie, czy wierzę, że jestem umiłowanym uczniem, który pod krzyżem słyszy ostatnie słowa konającego Nauczyciela: „Oto Matka twoja”? Ewangelista Jan opisując testament z krzyża napisał: „Od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.” (J 9, 25-27) Od tej godziny znaczy od razu, prosto z Golgoty.

      Co czujesz myśląc, że od tej godziny Maryja będzie z tobą? Może myślisz, że to nie jest dobry moment? Może czujesz, że nie jesteś gotowy, bo masz bałagan w życiu, w sercu. Może myślisz: nie mogę wziąć Jej do siebie, skoro mam tyle spraw, obowiązków, planów… A jednak Jezus pragnie, by od tej pory Maryja była blisko ciebie, zawsze… w twoim życiu codziennym, rodzinnym, nawet jeśli masz poczucie nieładu, chaosu albo wewnętrznej pustki.

Ikona – obraz pisany z modlitwą

      Na zakończenie spotkania z Maryją poświęcone zostaną obrazy, które zaniesiemy do naszych domów. Obraz jest, jak zdjęcie przyjaciela: można ustawić go w pokoju i zapomnieć o osobie, nie dzwonić, nie spotykać się z nią, nie pisać listów. Można kupić piękną kopię obrazu Maryi i zostawić go w pudełku albo powiesić na ścianie i zapomnieć o spotkaniu z Osobą. Naśladujmy wielkich świętych Kościoła, którzy doświadczyli tego, że przez Maryję zbliżali się ku Bogu.

       8 maja 2011 r. Matka Boża w Swoim Jasnogórskim Wizerunku peregrynowała już po rodzinach naszej Parafii. Dzieło to było owocem rekolekcji adwentowych, które w grudniu 2010 r.  poprowadził dla nas o. Bogdan Waliczek, Paulin – były przeor klasztoru na Jasnej Górze. Pielgrzymowaniu Maryi po naszych domach towarzyszyła Kronika, w której parafianie wpisywali swoje podziękowania, świadectwa i prośby.

A skądże mi to, że matka mojego Pana przychodzi do mnie?

      Peregrynacja w diecezji warszawsko-praskiej rozpoczęła się 2 września 2017 r. w Radzyminie. „Niech Polska stanie wielką Kaną Galilejską, gdzie smutek przemieni się w radość – powiedział ks. Abp Henryk Hoser w czasie uroczystości powitania kopii Jasnogórskiego Wizerunku w diecezji warszawsko-praskiej, przed kolegiatą Przemienienia Pańskiego w Radzyminie. „Matka Boża w obrazie Częstochowskim (…) udzieli nam królewskiej audiencji Królowej i Matki, audiencji, której nie wolno przeoczyć. Ona wszystkich wysłuchuje i na wszystko reaguje, jeśli zwracamy się do Niej z ufnością, wiarą i nadzieją.” Niech obraz Maryi przynagla nas do modlitwy i pogłębiania naszych relacji z Bogiem. Prośmy o Jej wstawiennictwo z wiarą, nadzieją i ufnością. 

      „Bez Ciebie nasze życie popada w ruinę. Naucz nas Twojej Mądrości o Panno Mądra – jesteś bowiem Stolicą i Wcieleniem Mądrości” – mówił ks. Arcybiskup.

Maryjo Matko Jezusa, bądź naszą Matką, zapraszamy Cię do naszego życia. Tobie Zwycięska Pani Jasnogórska zawierzamy nasze rodziny.

Marta S.