VIA LUCIS – droga światła

W okresie wielkanocnym coraz częściej w parafiach organizowane są tzw. „drogi światła” wzorowane na wielkopostnej drodze krzyżowej. Na taką wielkanocną drogę światła zapraszamy wszystkich w sobotę 14 kwietnia po Mszy św. o godz. 8.00. Po nabożeństwie zapraszamy do kawiarenki parafialnej na wspólne śniadanie (zachęcamy do włączenia się w jego organizację).

Droga światła jest to nabożeństwo odprawiane w okresie wielkanocnym. Powstało we Włoszech w 1988 roku w rodzinie salezjańskiej. Inspiracją do jego powstania były freski z katakumb św. Kaliksta w Rzymie przedstawiające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który przechodzi z ciemności do światła (stąd nazwa droga światła). W latach 90. nabożeństwo było stopniowo rozpowszechniane na całe Włochy.

Droga światła została umieszczona w oficjalnym modlitewniku na Wielki Jubileusz Roku 2000. W 2002 roku została oficjalnie zatwierdzona przez rzymską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Od tamtego czasu w wielu parafiach na świecie wprowadzono jej odprawianie.

Głównym celem tego nabożeństwa jest podkreślenie znaczenia czasu wielkanocnego w Kościele. Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest dla chrześcijan kluczowym wydarzeniem w przeżywaniu wiary, dlatego zachęcamy do rozważania i przeżywania tej tematyki. Gdyby droga krzyżowa naprawdę kończyła się na stacji XIV, zatrzymując nas przy pogrzebie Pana Jezusa, rzeczywiście bylibyśmy godni politowania. Jezus żyje! Niech fakt Zmartwychwstania Chrystusa, da nam radość, nadzieję i siłę.