Nasz parafianin nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej

W sobotę 3 marca w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana ks. bp Marek Solarczyk pobłogosławił 58. mężczyzn, w większości żonatych, do posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Wśród nich był nasz parafianin Piotr Świerżyński, który będzie teraz udzielał Komunii Świętej w naszym kościele parafialnym podczas większych uroczystości. Do posługi szafarzy kandydaci przygotowywali się od października ubiegłego roku. W tym czasie odbyli też praktykę w kapelanii Szpitala Bródnowskiego, pod okiem ks. Arkadiusza Zawistowskiego – krajowego duszpasterza służby zdrowia. Kilkumiesięczną formację zakończył obrzęd błogosławieństwa.

Biskup Marek w homilii podkreślił, że wciąż nowe pokolenia szafarzy rozpoczynają swoją posługę, ponieważ ciągle są osoby „które pragną Chleba Eucharystycznego”. Dla posługujących to czasami wielki wysiłek organizacyjny, poświęcania własnego czasu, wyrzeczenia, ale warto go podjąć po to, żeby „owoce Eucharystii, tego cudownego sakramentu miłości Boga, mogły być ofiarowane człowiekowi w godny, bezpieczny, duchowo owocny sposób”. Jak zaznaczył biskup, chociaż do tej posługi potrzebny jest człowiek, nie można zapomnieć o tym, że mamy do czynienia z darem Boga i tajemnicą Ducha. Przywołał ewangeliczną scenę cudownego rozmnożenia chleba.  – Chrystus wziął chleb, pobłogosławił,  a uczniowie rozdawali. Nigdy nie zapomnijcie, że to Chrystus błogosławi i wam daje po to, abyście rozdali – mówił bp Marek Solarczyk, zachęcając do zaufania, zwłaszcza w sytuacjach, gdy wydaje się, że mamy tak mało, a do wykarmienia są tysiące. – Wasza posługa ma być okazją, szansą, darem, aby człowiek poznawał Boga. Będziecie towarzyszyć, słuchać, świadczyć po to, żeby Bóg dał się poznać. To jest niesamowitym zaproszeniem i wyzwaniem, ale też wielką radością.