ORSZAK TRZECH KRÓLI

Po raz pierwszy w Parafii Świętej Rodziny na Zaciszu został zorganizowany Orszak Trzech Króli we współpracy z Fundacją Orszaku Trzech Króli. W ten sposób dołączyliśmy do prawie 900 podobnych orszaków w całej Polsce.

Jak dotąd tradycją naszej parafii było procesyjne wejście do kościoła dzieci w koronach i najczęściej trzech ojców przebranych za królów. Wnoszone były także figurki królów do szopki w kościele. Tym razem orszak został zorganizowany z większym rozmachem. Już miesiąc wcześniej z inicjatywy ks. Rafała i z przychylnością ks. Proboszcza utworzyła się grupa organizatorów i koordynatorów całego przedsięwzięcia. Pozyskane zostały stroje, w których potem dzieci i rodzice wystąpili w orszaku. Zaangażowało się kilkadziesiąt osób do wszelkich służb związanych z organizacją tego wydarzenia. Odbyło się kilka spotkań organizacyjnych, odpraw dla straży orszaku, szkoleń i prób, pisanie scenariusza. Wszystko po to, by 6 stycznia 2024 r. w Uroczystość Objawienia Pańskiego przy wtórze fanfary orszaku, granej przez naszego organistę do kościoła weszli trzej królowie z asystą i z darami. Po Mszy Świętej królowie odegrali scenę z Herodem według Ewangelii z dnia i uformował się piękny orszak, który przeszedł ulicami parafii ze śpiewem kolęd, podążając wraz z królami za gwiazdą, by w końcu dotrzeć do Świętej Rodziny i oddać pokłon Jezusowi.

W namiocie koło kościoła przygotowana była stajenka, a w niej rodzina z naszej parafii, która wcieliła się w Świętą Rodzinę. Królowie, czyli ojcowie rodzin złożyli pokłon Dzieciątku. Były też zwierzęta: osiołek, kózka, pies i kury. Po zakończeniu orszaku w namiocie czekały drożdżówki i kakao oraz inne słodkości. Okazuje się, że nawet przygotowanie kakao dla setek osób to nie lada wyzwanie, za które dziękujemy paniom, które potrafiły nakarmić tyle zziębniętych osób. Dziękujemy też Kołu Związku Dużych Rodzin Trzy Plus na Targówku za pomoc w przeprowadzeniu tego przedsięwzięcia.

Cała organizacja orszaku przysporzyła wiele radości wszystkim zaangażowanym osobom, którym bardzo dziękujemy: ministrantom, lektorom, scholi, Rycerzom Jana Pawła II, grupie oazowej, grupie ojców, wszystkim paniom, które przygotowały i wydawały stroje, Pani Zosi, która prowadziła śpiew podczas przejścia orszaku, ratownikom HOPR ZHR, ale przede wszystkim rodzinom z dziećmi, które tak ochoczo się zaangażowały i z radością włączyły w to przedsięwzięcie. To było piękne wspólnotowe świętowanie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom orszaku i osobom, które go przygotowały. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku pojawią się nowe pomysły, by nasz parafialny orszak był jeszcze piękniejszy.

Fotorelacja z orszaku jest na facebooku parafii: www.facebook.com/parafiaswrodziny