Nasze organy zdają egzamin

W kościele Świętej Rodziny odbywał się kurs organizowany przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina. Prowadził go prof. Daniel Roth – francuski organista, kompozytor i pedagog. Mistrz 3 października 2023 r. zagrał na naszych organach i pochwalił je, oceniając jako bardzo udany instrument.

Daniel Roth edukację muzyczną rozpoczął w konserwatorium w Miluzie, następnie w Paryżu, gdzie ukończył pięć kierunków: harmonię, organy i improwizację, kontrapunkt i fugę oraz akompaniament fortepianowy. W 1963 r. został organistą pomocniczym bazyliki Sacré-Cœur w Paryżu, a dziesięć lat później objął stanowisko organisty tytularnego. W 1985 został organistą tytularnym kościoła św. Sulpicjusza w Paryżu. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów organowych w tym Grand Prix interpretacji i improwizacji w konkursie Concours de Chartres. Był artystą-rezydentem w Narodowym Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia oraz profesora organów na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie. Pełnił funkcję nauczyciela gry na organach w konserwatoriach w Marsylii, Strasburgu i Saarbrücken. Wykładał grę organową i improwizację na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych we Frankfurcie. Był konsultantem ds. nowych organów firmy Karl Schuke w Filharmonii Luksemburskiej.

W 2006 roku otrzymał Europejską Nagrodę Europejskiej Muzyki Sakralnej od niemieckiego festiwalu Schwäbisch Gmünd. Jest kawalerem Legii Honorowej i oficerem Orderu Sztuki i Literatury. Jest też honorowym członkiem Królewskiego Towarzystwa Organistów w Londynie.