Zapraszamy na rekolekcje przed aktem osobistego oddania Matce Bożej

W niedzielę, 19 lutego gościliśmy w naszej parafii ks. Andrzeja Kopczyńskiego, proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Ząbkach. Ks. Andrzej wygłosił kazania na wszystkich Mszach św. Były one zaproszeniem do wzięcia udziału w okresie Wielkiego Postu w rekolekcjach maryjnych, które będą wprowadzeniem do aktu osobistego oddania Matce Bożej.

Daj szansę Bogu

Kiedyś od mojego księdza katechety dostałem obrazek, który przedstawiał Jezusa pukającego do drzwi bez klamki. Ten obraz bardzo mnie poruszył, bo to jest prawda – mówił ks. Andrzej. Pan Bóg jest Bogiem kołaczącym, tym który ciągle puka do człowieka, bo go kocha i szanuje. Stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo, dał mu godność osoby, dał dar wolności sumienia, rozpoznania świata wartości. To po stronie człowieka jest wola i możliwość otwarcia się na Boga. To jest decyzja człowieka. Pan Bóg krok uczynił, dając nam Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem i nas odkupił. Zawsze jest moment dla naszej decyzji i wyboru – zachęcał ks. Kopczyński.

Jestem tu, by zapukać do waszych serc, aby Was uwrażliwić na obecność Matki Bożej, aby skierować do Was zaproszenie na rekolekcje maryjne, które w okresie Wielkiego Postu poprowadzę w parafii Świętej Rodziny na Zaciszu.

Rekolekcje te rodziły się w pandemii. Są oparte na duchowości maryjnej św. Jana Pawła II i św. Ludwika  Marii Grignion de Montfort. Podczas rekolekcji będzie nam towarzyszyła ikona Matki Bożej Czułej, na której policzek Pana Jezusa przylega do policzka Matki Bożej. Maryja jest czuła tak jak każda matka. To przy sercu Niepokalanej spróbujemy spojrzeć na nasze życie.

Może coś z tym życiem trzeba zrobić? Może trzeba obudzić gorliwość? Może znalazłeś się w jakichś trudnościach? Może wątpliwości targają twoim sercem i sumieniem? Przy sercu Matki wszystko się wyjaśni.

Najbezpieczniej jest przy Matce Bożej. Św. Ludwik napisał w swoim „Traktacie o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny”, że w tych ostatecznych czasach Maryja w sposób wyjątkowy przemówi Miłosierdziem. Jesteśmy w czasach potopu zła, Matka Boża jest arką, która w tym potopie ocaleje. Kto schroni się przy Jej niepokalanym sercu przetrwa. Zapraszam cię do tej arki. Wchodzi się do niej przez oddanie Jej swojego życia. Kto się Jej poddał, nigdy się nie zawiódł – mówił ks. rekolekcjonista.

Czas na generalny remont

Czasem trzeba podjąć decyzję o generalnym remoncie życia. Nie wystarczą już kosmetyczne zabiegi, kokietowanie wiarą.  Na drodze życia pojawiają się momenty, kiedy Pan Bóg zaprasza człowieka do radykalizmu.Każdy moment jest dobry, by coś zrobić ze swoim życiem. Na każdym etapie ludzkiego losu nie jest za późno, by pójść za Panem Bogiem w zależności od działania łaski, od wydarzeń, od Twojej otwartości. Potrzebna jest Twoja decyzja.

Wiem, że czasem trudno zacząć wszystko od nowa. Jako kapłan towarzyszę takim osobom, ale widzę też jakie nawrócenie przynosi owoce – mówił ksiądz. Kiedy idziesz do sakramentu pokuty Chrystus wrzuca Twoje grzechy w przepaść Bożego Miłosierdzia i daje szansę, by wszystko zacząć od nowa.

Nie czekaj na trudne i przytłaczające wydarzenia, nie musisz być uwikłany w ciężkie grzechy, by potrzebować nawrócenia. Może ostatnio za dużo w tobie gnuśności, a może smutek zaczyna rządzić twoim życiem, może jest trudność na modlitwie i rezygnujesz z niej, a może są kłopoty z wnukami, z dziećmi lub sam przeżywasz jakieś trudności? Może w ten sposób Pan Bóg do Ciebie puka przez problemy, przez wydarzenia?

Po co są problemy? Czasem po to, żebyś Boga odnalazł, żebyś się do Niego zwrócił, żebyś Go zapragnął. Przez trudności czy choroby Pan Bóg kołacze. Nie ma życia bez problemów, one przychodzą na różnych etapach naszej ziemskiej pielgrzymki.

Przy sercu Matki

Moja mama skończyła 91 lat, ma nas trzech synów. Mama zawsze do nas mówiła, że wszystkich nas kocha jednakowo, ale każdego inaczej – opowiadał ksiądz Andrzej. Pan Bóg kocha nas wszystkich pełnią miłości, ale każdego z nas trochę inaczej, tak jak matka kocha inaczej każde swoje dziecko, bo każde czegoś innego potrzebuje. Matka patrzy na życie dziecka, na jego słabości, wartości i dopasowuje formę miłości. Podobnie jest z Panem Bogiem.

Czy poznałeś tę niepowtarzalną miłość Boga do Ciebie? Tego nie da się skopiować. Jest to jedyna w swoim rodzaju relacja. Rekolekcje maryjne mogą być daniem szansy Panu Bogu, żeby głębsza więź z Nim pojawiła się w życiu.

Rekolekcje Maryjne „Poznaj i pokochaj Maryję. Naśladuj i zawierz Jej swoje życie”

Są to rekolekcje wymagające. Adresowane szczególnie do osób, które pragną pogłębić swoje życie duchowe i oddać się Matce Bożej – mówił ks. Kopczyński.

W ramach rekolekcji będzie pięć spotkań w kościele Świętej Rodziny. Cztery z nich będą składały się ze wspólnej modlitwy i konferencji duchowej głoszonej przez ks. Andrzeja Kopczyńskiego. To będą poniedziałki:  6, 13, 20 marca o godz. 19:00. Po każdym z tych spotkań uczestnicy rekolekcji otrzymają specjalny zeszyt z materiałem duchowym, który będzie przeznaczony do osobistej pracy, do duchowej refleksji. Każdego dnia trzeba będzie poświęcić około pół godziny na osobistą modlitwę z tekstem przeznaczonym na konkretny dzień.

W sobotę, 25 marca o godz. 19:00 będzie sprawowana Msza Św. i nastąpi złożenie osobistego aktu oddania Matce Bożej. Ostatnie spotkanie rekolekcyjne odbędzie się w czwartek, 30 marca o godz. 19:00

Na rekolekcje można zapisać się w zakrystii lub w kancelarii parafialnej. Zapisy są wymagane, by stanowiły osobistą deklarację oraz dla przygotowania odpowiedniej ilości materiałów z tekstami do pracy indywidualnej na każdy dzień.

Ksiądz rekolekcjonista tłumaczył, dlaczego wymagane są zapisy: Wiara to decyzja, to wybór, więc rekolekcje rozpoczynamy od zapisania się na nie. To zapisanie ma wymiar duchowy. Oto wykonuję pewien ruch w stronę Pana Boga. On puka do mojego serca przez kapłana, a ja dokonuję wyboru i się otwieram. Podejmuję decyzję.

Na zakończenie ksiądz rekolekcjonista powiedział: Jeśli uważasz, że te rekolekcje nie są dla ciebie, to może właśnie dla Ciebie są przeznaczone.

Zanotowała Katarzyna Pawlak

Ikona Matki Bożej Czułej