„Ogromna czartu jesteś”

W tym roku będziemy świętować 100. rocznicę Cudu nad Wisłą. Z tej okazji nakładem Federacji Muzyki Sakralnej Caecilianum przygotowana została publikacja, która dotyczy Matki Bożej Łaskawej. Opracowanie pod tytułem „Ogromna czartu jesteś” jest zapisem konferencji naukowej „Cud nad Wisłą jako akt łaski Królowej Polski”, która odbyła się dwa lata temu we Lwowie pod patronatem Metropolity Lwowskiego Obrządku Łacińskiego J. E. ks. abp. Mieczysława Mokrzyckiego. Została przygotowana przez zespół pod redakcją jezuity ojca Mariusza Bigiela z sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie.
Publikacja omawia znaczenie ślubów króla Jana Kazimierza we Lwowie, na mocy których Maryja została obrana Królową Polski oraz ich związek ze zwycięstwem Polaków w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Autorzy zwracają uwagę na duchowy aspekt obrony stolicy przed bolszewikami oraz związek ślubów Jana Kazimierza z Jasnogórskimi Ślubami Narodu kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Śluby mają zawsze charakter dwustronny – mówi redaktor opracowania o. Mariusz Bigiel. – Skoro Maryja broniąc nasz naród, wypełnia zobowiązania, przychodzi także kolej na nas. My również, powinniśmy dopełnić zarówno ślubów króla Jana Kazimierza jak i kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Kustosz stołecznego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, jezuita o. Lesław Ptak zapowiedział, że w związku tegorocznym jubileuszem Cudu na Wisłą, przygotowywana jest buława hetmańska, która zostanie w sierpniu, ofiarowana Matce Bożej, z wdzięczności za zwycięstwo w 1920 roku.

Dlaczego taki tytuł?

Tytuł książki „Ogromna czartu jesteś” zaczerpnięty został z godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, modlitwy znanej w Kościele od XV wieku, która w Polsce wyszła drukiem w roku 1482 w „Modlitewniku”, zawierającym pieśni autorstwa bł. Władysława z Gielniowa. Wybierając te słowa, chcieliśmy zwrócić uwagę, na miejsce i rolę Matki Bożej w dziejach polskiego narodu, przypominając jednocześnie, że ma ona władzę nad demonem oraz jego potęgą – tłumaczy o. Mariusz Bigiel.