Święto środowisk medycznych

W święto św. Łukasza Apostoła, Ewangelisty i lekarza, od kilku lat obchodzone jest święto środowiska medycznego. Z tej okazji w katedrze warszawsko-praskiej odbyło się doroczne spotkanie służby zdrowia. Eucharystii przewodniczył Ks. Biskup Romuald Kamiński oraz Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia ks. Arkadiusz Zawistowski, wraz z kapelanami środowisk medycznych.

Bp Romuald Kamiński wyraził wdzięczność nie tylko za obecność przedstawicieli służby zdrowia na Mszy Świętej, ale również za ich posługę. W homilii podkreślił, że „św. Łukasz zyskał miano patrona tych wszystkich, którzy w swoim powołaniu kierują się służbą człowiekowi niedomagającemu. To jest niezwykłe powołanie. Moglibyśmy powiedzieć, że to jest królewskie powołanie, ponieważ w tym powołaniu dana jest nam łaska dotykania dwóch obszarów; i tego co jest cielesne, ale także tego, co jest duchowe. Nie ma rozłączności, nie da się leczyć człowieka nie dotykając jednej i jednocześnie drugiej sfery.”
Po Mszy św. bp Romuald wręczył odznaczenia dla zasłużonych ze Służby Zdrowia. W tym roku odznaczenie otrzymał ks. prałat Andrzej Mazański, proboszcz Parafii Świętej Rodziny na Zaciszu, wieloletni opiekun duchowy Środowiska Medycznego Świętej Rodziny oraz mgr Jolanta Radecka, za działalność w Katolickim Stowarzyszeniu Farmaceutów. (galeria zdjeć: https://diecezja.waw.pl/6073… )
W oparciu o cykl spotkań medyków, które odbywają się przy kościele Świętej Rodziny powstały materiały (seria książek „Idąc za przykładem świętych lekarzy”), które służą ośrodkom duszpasterstwa medycznego w innych diecezjach do duchowej formacji lekarzy i osób posługujących chorym.
Otwarte comiesięczne spotkania medyków odbywają się w domu parafialnym przy kościele Świętej Rodziny w drugie czwartki miesiąca o godz. 19.00. Rozpoczynają się Mszą św. w kaplicy, po której jest prelekcja zaproszonego gościa, a następnie rozmowa. Tematem tegorocznego cyklu spotkań jest: Nieustanne doskonalenie medycznego ducha. Duchowy wzrost dokonuje się w nas przez działanie Boga w Chrystusie, ale nie może zrealizować się bez czynnej współpracy człowieka, dlatego w kolejnych miesiącach będą rozważane ważne elementy życia duchowego.
Zapraszamy na najbliższe spotkanie, które odbędzie się 15 listopada. Konferencję pt: ZNACZENIE MSZY ŚWIĘTEJ DLA LECZĄCEGO wygłosi ks. Sławomir Abramowski, proboszcz Parafii pod wezwaniem św. Jana Pawła II. na Bemowie, z wykształcenia lekarz, który ostatnie kilkanaście lat spędził na misji w Izraelu, gdzie był 10 lat proboszczem parafii Dobrego Pasterza w Ejlacie, jest związany z neokatechumenatem.

http://www.parafiaswrodziny.pl/wspolnoty/srodowisko-medyczne-swietej-rodziny/