Rozpoczynamy Rok Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski

W I Niedzielę Adwentu w polskim Kościele zainaugurowane zostały obchody 1050-lecia Chrztu Polski. Hasło jubileuszu brzmi: Nowe życie w Chrystusie.

Znakiem rozpoczęcia obchodów jubileuszu, widocznym we wszystkich kościołach naszej diecezji, był zapalony paschał, stojący przy przyozdobionej kwiatami chrzcielnicy. Na każdej Mszy św. w I Niedzielę Adwentu zostały przez wszystkich odnowione przyrzeczenia chrzcielne.

W katedrze, głównym kościele diecezji, została umieszczona i  zapalona świeca jubileuszowa, która była przekazana biskupom diecezjalnym na Jasnej Górze. Płonący płomień ma być znakiem zjednoczenia w modlitwie, wdzięczności za łaskę wiary i prośby o rozpalenie ducha apostolstwa – wyjaśnia ks. Szymon Stułkowski, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP.

Centralne wydarzenia rocznicowe zaplanowano w Poznaniu i Gnieźnie w połowie kwietnia. Towarzyszyć im będą liczne inicjatywy religijne, kulturalne i społeczne. Narodowe obchody potrwają do listopada 2016 roku.

Od I Niedzieli Adwentu, w ramach lokalnych przygotowań do obchodów rocznicowych, duszpasterze w homiliach i konferencjach będą jeszcze mocniej eksponować tematykę Sakramentu Chrztu. Szczególną formę będą mieć nabożeństwa eucharystyczne celebrowane w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, mające formułę tzw. „Drogi chrzcielnej”, wtajemniczającej w prawdy życia chrześcijańskiego. Tematyka chrzcielna będzie też obecna w trakcie rekolekcji wielkopostnych oraz w Wigilię Paschalną, kiedy to wszyscy zgromadzeni uroczyście odnowią przyrzeczenia chrzcielne. (Info KAI)