Rozpoczęcie Roku Miłosierdzia: Miłosierni jak Ojciec

DEKRET

O łaskach Jubileuszu Miłosierdzia w Nadzwyczajnym Roku Świętym

I

Ojciec Święty Franciszek w bulli Misericordiae Vultus z 11 kwietnia 2015 roku ogłosił Nadzwyczajny Rok Święty, nazwany Jubileuszem Miłosierdzia, który rozpocznie się w Wiecznym Mieście 8 grudnia br., a zakończy 20 listopada 2016 roku. W całym świecie chrześcijańskim poza Rzymem uroczysta inauguracja Jubileuszu Miłosierdzia nastąpi w niedzielę 13 grudnia, a jego zamknięcie 13 listopada 2016 roku.

Będzie to czas szczególny, kiedy skabrnica łask, jaką Chrystus zmartwychwstały powierzył swojemu Kościołowi, zostanie otwarta dla wierzących jeszcze szerzej, by obficiej spłynęły na ludzi zdroje Bożego miłosierdzia.

Miejscem celebrowania Roku Świętego będzie przede wszystkim Rzym. Jednak z obfitości duchowych darów tych nadzwyczajnych dni wierni będą mogli korzystać we wszystkich miejscach ustanowionych jako odpustowe Jubileuszu Miłosierdzia.

 

II

Po raz pierwszy w historii Kościoła, z woli Ojca Świętego, Drzwi Święte zostaną otwarte nie tylko w papieskich bazylikach rzymskich, ale i w kościołach katedralnych oraz niektórych konkatedrach i sanktuariach na całym świecie.

Dlatego mocą udzielonej mi władzy ustanawiam niniejszym Dekretem, że Drzwi Święte w Diecezji Warszawsko-Praskiej będą otwarte zarówno w Bazylice katedralnej Świętych Michała Archanioła i Floriana Męczennika, jak i w Konkatedrze na Kamionku, która jest Sanktuarium Patronki Diecezji, Matki Bożej Zwycięskiej.

Uroczystego obrzędu otwarcia Drzwi Świętych dokonam w Bazylice katedralnej w niedzielę 13 grudnia o godzinie 12.30. Tego samego dnia otwarcia Drzwi Świętych w Konkatedrze dokona w moim imieniu Biskup Marek Solarczyk o godzinie 13.00.

III

Poza Bazyliką katedralną i Konkatedrą, miejscami celebrowania Jubileuszu Miłosierdzia, w których – jako kościołach stacyjnych Roku Świętego – będzie można uzyskiwać odpusty, ustanawiam:
Bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa na Pradze
Bazylikę Trójcy Świętej w Kobyłce
Kolegiatę Przemienienia Pańskiego w Radzyminie
Sanktuarium Świętego Krzyża w parafii Św. Jakuba Apostoła w Jadowie
Sanktuarium Matki Bożej Hallerowskiej w parafii Narodzenia Najśw. Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim
Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto
Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej
w parafii Narodzenia Pańskiego w Warszawie na Witolinie
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w parafii Najśw. Maryi Panny, Matki Kościoła w Sulejówku
Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Warszawie na Bródnie
Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Pani Wielgoleskiej w parafii Matki Bożej Różańcowej w Wielgolesie
Sanktuarium Matki Bożej Swojczowskiej w parafii Św. Wincentego à Paulo w Otwocku
Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Otwocku-Świdrze
Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Warszawie na Pradze
Sanktuarium Św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim
Kościół Chrystusa Miłosiernego w Zabrańcu
Kościół Dobrego Pasterza w Warszawa-Miedzeszynie
Kościół Miłosierdzia Bożego w Józefowie koło Radzymina
Kościół Miłosierdzia Bożego w Legionowie
Kościół Miłosierdzia Bożego w Mostówce
Kościół Miłosierdzia Bożego w Otwocku na Ługach
Kościół Miłosierdzia Bożego w Rudzienku
Kościół Miłosierdzia Bożego w Warszawie na Saskiej Kępie
Kościół Miłosierdzia Bożego w Ząbkach
Kościół Miłosierdzia Bożego w Żukowie
Kościół Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu
Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie-Aninie
Kościół Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie
Kościół Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła w Ostrówku
Kościół Świętych Jana Chrzciciela i Stanisława Biskupa w Stanisławowie
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nowym Dworze Mazowieckim
Kościół Św. Franciszka z Asyżu w Warszawie na Tarchominie
Kościół Św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej-Zielonej
Kościół Św. Faustyny w Helenowie
Kościół Św. Faustyny w Warszawie na Bródnie

IV

Każdy wierny może uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (wyznanie grzechów w sakramencie pokuty, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu – nawet powszedniego), jeżeli w ustanowionych miejscach będzie uczestniczył w świętych czynnościach i odmówi pobożnie Ojcze nasz i Wierzę (Wykaz Odpustów, 33 § 2).

V

W Bazylice katedralnej i Konkatedrze, gdzie zostaną otwarte Drzwi Święte, odpust zupełny można będzie uzyskać każdego dnia, przez cały czas trwania Jubileuszu Miłosierdzia. W pozostałych kościołach stacyjnych odpust Roku Świętego można będzie uzyskać w wyznaczone dni specjalnych zgromadzeń liturgicznych, o których wierni zostaną poinformowani w odpowiednim czasie, a także w następujące dni Roku Świętego:
Uroczystość Narodzenia Pańskiego – 25 grudnia
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – 1 stycznia
Uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia
Święto Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła – 25 stycznia
Święto Katedry Świętego Piotra Apostoła – 22 lutego
Uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najśw. Maryi Panny – 19 marca
Wielki Piątek Męki Pańskiej – 25 marca
Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – 27 marca
Druga Niedziela Wielkanocy, czyli Miłosierdzia Bożego – 3 kwietnia
Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – 4 kwietnia
Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – 8 maja
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – 15 maja
Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – 3 czerwca
Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła – 29 czerwca
Uroczystość Matki Bożej Zwycięskiej, Patronki Diecezji – 15 sierpnia
Święto Podwyższenia Krzyża Świętego – 14 września
Wspomnienie Świętej Faustyny Kowalskiej, Dziewicy – 5 października

Ogłaszając miejsca i dni szczególnego udziału w duchowych dobrach Nadzwyczajnego Roku Świętego udzielam wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

/-/ Abp Henryk Hoser SAC
Biskup Warszawsko-Praski