Historia peregrynacji Obrazu Matki Bożej po Polsce

Uwięziony w Komańczy ks. Prymas Kardynał Stefan Wyszyński, przekazując tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu prosił, aby księża biskupi wynieśli Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej na szczyt podczas głównego nabożeństwa uroczystości Jubileuszu 300-lecia ogłoszenia Maryi Królową Polski, 26 sierpnia 1956 r., ukazując z bliska MATKĘ Jej dzieciom, jak zawsze licznie zgromadzonym na jasnogórskim placu. Gdy procesja z Cudownym Obrazem doszła do bastionu Trójcy Świętej (przy XIV stacji drogi krzyżowej), wówczas księża biskupi unieśli wysoko Obraz w kierunku placu, na którym zgromadziła się ponad milionowa rzesza ludu, wówczas generał Zakonu Paulinów o. Alojzy Wrzalik poprosił księży biskupów, aby Obrazem Matki Bożej udzielili ludowi błogosławieństwa. Ludzie wzruszeni płakali, modlili się na głos i nagle zerwał się spontaniczny okrzyk tłumu: „Matko, zejdź do nas!”, „Matko bądź z nami!”, „Matko, kochamy Cię!”, „Matko, pozostań z nami!”.

Przez Maryję do Jezusa

Dla naszej Rodziny Parafialnej nadszedł błogosławiony czas, gdy Maryja odwiedza nas w swoim jasnogórskim Obrazie. Wielu z nas ma poczucie, że z racji na Uroczystość Bożego Ciała i tak zwany „długi weekend” warszawskie życie nieco zwalnia, część z osób ma mniej obowiązków, bierze urlopy. Tę chwilę oddechu, Bóg chce wypełnić szczególnymi rekolekcjami, które nazywają się misjami nawiedzenia i bezpośrednio przygotowują nas na spotkanie z Matką Bożą.

Nawiedzenie parafii przez Maryję w Jasnogórskim Wizerunku w 1981 r.

Są takie wydarzenia i takie daty, które wpisują się już na stałe w naszą historię. W niedzielę, 3 czerwca 2018 r. powitamy w naszej parafii Matkę Bożą w kopii Jej Cudownego Wizerunku Jasnogórskiego i będziemy przebywać z naszą Matką jeszcze w poniedziałek, 4 czerwca. Przy okazji tak wielkiego wydarzenia warto wspomnieć, że historia zatoczy krąg – ten sam Obraz już nawiedził naszą parafię 20 listopada 1981 r. , kiedy to proboszczem był ks. Witold Domański. Wystosował wówczas do parafian list, który przytaczamy z naszej kroniki parafialnej: