Wystawa obrazów pt. Nawiedzenie

W katedrze warszawsko-praskiej 14 listopada 2024 r. po Mszy św. o godz. 18.00 koncelebrowanej przez bp. Romualda Kamińskiego i bp. Jacka Grzybowskiego otwarta zostanie wystawa obrazów trzeciej edycji projektu „Namalować katolicyzm od nowa”. W tym roku obrazy przedstawiają tajemnicę Nawiedzenia. 16 listopada w Akademiku Praskim odbędzie się konferencja poświęcona sztuce sakralnej.

Projekt „Namalować katolicyzm od nowa” jest zaplanowany na 21 lat i, jak zapewniają pomysłodawcy i organizatorzy, ma być formą odnowy sztuki sakralnej w Polsce, powrotem do kościołów współczesnych obrazów wysokiej klasy artystycznej i ożywienie mecenatu artystycznego. Po wystawach współczesnych wizerunków Jezusa Miłosiernego (2022) i Zwiastowania (2023), w tym roku – zgodnie z rytmem tajemnic różańca – będzie można obejrzeć 20 współczesnych przedstawień sceny Nawiedzenia św. Elżbiety.

Na wystawie będzie można zobaczyć malarskie interpretacje drugiej tajemnicy radosnej autorstwa profesora Jarosława Modzelewskiego, Ignacego Czwartosa, prof. ASP we Wrocławiu Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, Jacka Hajnosa OP, dr. Krzysztofa Klimka, Bogny Podbielskiej, Beaty Stankiewicz, prof. Grzegorza Wnęka oraz Ewy Czwartos. Twórcy zostali poproszeni o namalowanie dwóch obrazów: jednego w formacie odpowiednim dla przestrzeni sakralnej, zaś drugiego w mniejszym rozmiarze, na potrzeby modlitwy domowej.

Twórcy przed przystąpieniem do pracy uczestniczyli w warsztatach, w czasie których wraz z biblistami, teologami oraz historykami sztuki zgłębiali znaczenie, wymowę i tradycję malarską tajemnicy Nawiedzenia. Wysłuchali wykładów filozofa bp. prof. Jacka Grzybowskiego, biblisty bp. dr. Piotra Przyborka, wybitnego patrologa ks. prof. Marka Starowieyskiego, mariologa o. prof. Bogusława Kochaniewicza OP i historyka sztuki Anny Kilian.

Wystawę można będzie oglądać od 15 listopada 2024 roku do 12 stycznia 2025 roku, w podziemiach katedry warszawsko-praskiej (ul. Floriańska 3 w Warszawie), od poniedziałku do soboty w godzinach 12:00-19:00 oraz w niedzielę w godzinach 10:00-20:00. Wstęp wolny!