Together – Zgromadzenie Ludu Bożego

W dniach 28.09-02.10.2023 r. młodzież z naszej diecezji uczestniczyła w diecezjalnej pielgrzymce młodzieży do Rzymu na spotkanie pod hasłem „Together – Zgromadzenie Ludu Bożego” z udziałem Ojca Świętego Franciszka. W tej grupie była też młodzież z naszej parafii. Prezentujemy ich relację z tego wydarzenia.

Wraz z ks. Michałem Dziedzicem, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży i ks. Rafałem Jabłkowskim z Diecezjalnego Zespołu Synodalnego, naszym wikariuszem wybraliśmy się na to wydarzenie, jako reprezentanci Parafii Świętej Rodziny. Oprócz  młodzieży z naszej diecezji pielgrzymowali z nami reprezentanci diecezji płockiej, drohiczyńskiej, włocławskiej, białostockiej w grupie liczącej łącznie ponad 50 osób.

Wyjazd rozpoczęliśmy spotkaniem z ks. Bp. Romualdem Kamińskim oraz Mszą Św. w Katedrze Diecezji Warszawsko–Praskiej pw. Św. Michała Archanioła i św. Floriana. Ks. Biskup skierował do nas kilka słów i pobłogosławił, a przed rozpoczęciem liturgii uwieczniliśmy ten moment pamiątkowym wspólnym zdjęciem.

Po zakończonej Mszy Świętej wyruszyliśmy autokarem do Włoch, najpierw w stronę Asyżu, włoskiego miasta w prowincji Perugia. Do miasta świętego Franciszka dotarliśmy w piątek po południu. Podobnie jak dla wielu chrześcijan, tak i dla nas był to punkt obowiązkowy na mapie naszej pielgrzymki. W Asyżu mieliśmy okazję pomodlić się przy relikwiach św. Franciszka z Asyżu i przy grobie bł. Carla Acutisa. Młodzieniec w jeansach i tenisówkach zasłynął swoją żarliwą wiarą, w szczególności nabożeństwem do Jezusa Eucharystycznego. W kaplicy Bazyliki św. Franciszka, która jest najcenniejszym zabytkiem miasta mieliśmy możliwość uczestniczenia we Mszy Świętej, po której wyruszyliśmy w dalszą podróż. W Rzymie, do którego dotarliśmy późnym wieczorem,  zostaliśmy niezwykle serdecznie przyjęci przez wiernych Parafii San Romano Martire i jeszcze tego samego dnia wzięliśmy udział w modlitwie i śpiewie, po którym udaliśmy się na zasłużony odpoczynek i nocleg. Część z nas nocowała na plebanii, a część w domach tamtejszej wspólnoty parafialnej. Niezapomnianym przeżyciem dla wielu z nas tego dnia była włoska kolacja i rozmowy z gospodarzami, którzy przyjmując nas w swoich domach, wykazali się niezwykłą gościnnością.

W sobotę, 30 września w ramach Spotkania Together odbywał się cykl warsztatów i spotkań między innymi na Lateranie, czyli pierwszej siedzibie papieży. My znaleźliśmy również czas na zwiedzanie najważniejszych miejsc i zabytków w Rzymie, takich jak Schody Hiszpańskie, Fontanna Di Trevi, Colloseum itd. Najważniejszym jednak wydarzeniem tego dnia i centralną częścią spotkania Together było wspólne ekumeniczne czuwanie modlitewne na Placu Św. Piotra z młodzieżą z całej Europy wraz z Ojcem Świętym Franciszkiem oraz przedstawicielami różnych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich.

Spotkanie to było wydarzeniem przygotowującym do oficjalnego otwarcia XVI Zgromadzenia Synodu Biskupów w dniu 4 października. Po przemówieniu Ojca Świętego wszyscy chrześcijańscy zwierzchnicy wspólnie udzielili zgromadzonym błogosławieństwa, po czym udaliśmy się na nocleg.

Kolejny dzień zaczął się dla nas wczesnym rankiem ponowną wizytą na Placu św. Piotra w Watykanie, zwiedzaniem Bazyliki św. Piotra i modlitwą przy grobie św. Jana Pawła II. Następnie w Parafii San Romano Martire wzięliśmy udział we Mszy Świętej z udziałem parafian i grupy uczestników Together, którzy przybyli z Hiszpanii. Msza Święta odprawiana była w języku włoskim, polskim i hiszpańskim, co dla wielu z nas było niesamowitym przeżyciem. Po błogosławieństwie wyruszyliśmy w podróż powrotną do Polski opuszczając Wieczne Miasto, po drodze jednak zatrzymując się jeszcze w Padwie i zwiedzając Bazylikę Św. Antoniego. By umocnić się w wierze wzięliśmy udział we wspólnej modlitwie dziękczynnej przed świątynią, po czym wyruszyliśmy w kierunku Polski.

Nie sposób nie wspomnieć o samej podróży autokarem, którą umilały nam wspólne śpiewy przy gitarowym akompaniamencie, na przemian z modlitwą i czasem wyciszenia i refleksji. Podczas podróży słuchaliśmy również świadectw uczestników wyjazdu, którzy zechcieli się podzielić różnymi doświadczeniami życiowymi i opowiadali o tym, co ich najbardziej poruszyło podczas tego wyjazdu. Z kolei podczas postojów, poza przerwą na kawę, znajdowaliśmy również czas na wspólny taniec.

Jesteśmy wdzięczni i szczęśliwi, że odpowiedzieliśmy „tak” na zaproszenie Ojca Świętego tym samym pokazując wspólnotę i jedność w Kościele, a jednocześnie przyczyniając się do tego, że Polacy stanowili najliczniejszą zagraniczną grupę zarejestrowanych pielgrzymów.

Bez wątpienia był to czas, w którym mogliśmy pogłębić swoją wiarę i doświadczyć piękna wspólnoty Kościoła. Wyjazd nie byłby możliwy bez obecności ks. Michała, który okazał nam nie tylko wsparcie duchowe, ale także mnóstwo poczucia humoru i radości oraz ks. Rafała, który jako kapłan wielkiego serca i ogromnej cierpliwości,  świetnie nawiązywał kontakt z młodymi ludźmi, głosząc  Słowo Boże w sposób współczesny i przystępny dla nas, młodych.

W poniedziałek szczęśliwie wróciliśmy do swoich domów umocnieni w wierze, z cudownymi wspomnieniami i wieloma nowymi znajomościami. Jednocześnie była to też dla nas wspaniała przygoda i czas duchowych uniesień, które pozostaną z nami na bardzo długo.

Uczestnicy spotkania Together