Droga synodalności jest drogą, której Bóg oczekuje od Kościoła trzeciego tysiąclecia
W Kościele powszechnym trwa Synod o synodalności. Ojciec Święty Franciszek poprosił cały Kościół, aby podjął drogę wsłuchania się w głos wszystkich wierzących. Ma to być przestrzeń do podjęcia dialogu na temat zmian w Kościele. Sposobem na czynne włączenie się w dyskusje synodalne jest m.in. wypełnienie ankiety. Można ją wypełnić zarówno indywidualnie (jawnie bądź anonimowo) jak i wraz ze swoją wspólnotą działającą przy parafii lub wspólnotą o charakterze diecezjalnym. Wydrukowana ankieta jest dostępna na stoliku z prasą w naszym kościele lub można ją pobrać ze strony diecezji warszawsko-praskiej https://dw-p.pl/7753
Ankiety są zbierane do 15 marca.
Wszystkich chętnych zapraszamy na spotkania z członkami parafialnego zespołu synodalnego, które odbywają się w czwartki o godz. 19.00 w domu parafialnym.
W połowie stycznia odbyło się spotkanie ponad 150 koordynatorów parafialnych zespołów synodalnych z diecezji warszawsko-praskiej z ks. Biskupem Jackiem Grzybowskim i członkami diecezjalnego zespołu synodalnego. Parafię Świętej Rodziny na Zaciszu reprezentował Pan Wojciech Widłak.
Biskup pomocniczy Jacek Grzybowski wygłosił konferencję nt. synodu i synodalności. Wyjaśnił podstawowe pojęcia związane z Synodem oraz wskazał problemy, z jakimi mierzy się wspólnota Kościoła. Przytaczał i omawiał słowa papieża Franciszka, z którego inicjatywy rozpoczął się Synod.
„Droga synodalna jest drogą, której Duch Święty pragnie dla Kościoła w nowym tysiącleciu.” Są to bardzo ważne i mocne słowa, które wypowiada sam papież Franciszek, głowa Kościoła katolickiego. Jest to zgromadzenie biskupów, kardynałów, świeckich z całego świata po to, aby rozeznawać, wzrastać i rozwijać się, stawiając po drodze nowe pytania, na które należy odpowiedzieć –wyjaśniał biskup pomocniczy. Podkreślił, że obecny synod jest doświadczeniem o charakterze historycznym. Synod wzmacnia Kościół, a nie osłabia. Podczas synodu mamy słuchać Ducha Świętego i szukać trwałych rezultatów i rozwiązań obecnych problemów – mówił.
Bp Jacek wymienił kwestie, które według papieża Franciszka podlegają głębokiemu dialogowi i wymagają konkretnej zmiany. To m.in. potrzeba nawrócenia pastoralnego czy świadoma edukacja młodzieży. Stoimy obecnie wobec konkretnych wyzwań: mała frekwencja, chrześcijaństwo kulturowe i pogańskie życie naszych dzieci.
Chodzi o to, żeby żyć i odczuwać z Kościołem i w Kościele. Kościół powszechny żyje w Kościołach partykularnych i z nich się składa. Papież myśli globalnie, ale my mamy skupić się na pracy wśród naszych wspólnot. Naprawdę, sytuacja w polskim Kościele jest wyjątkowa, inna niż w Afryce, Ameryce Łacińskiej czy Ameryce Północnej. Dlatego też musimy zastanawiać się synodalnie nad tym, jakie są wyzwania naszego czasu, naszej wspólnoty i naszego regionu – zaznaczył biskup Grzybowski.
Kościół przyszłości będzie wymagał ogromnego wysiłku świeckich. Biskup zachęcał, by wierni pogłębiali samodzielnie wiedzę teologiczną poprzez czytanie Pisma Świętego, rozumienie liturgii, a także zgłębianie historii i dokumentów Kościoła.
W Kościele nie warto być tylko klientem, który wymaga, a nic z siebie nie daje wspólnocie. Dlatego potrzeba nieustannej ewangelizacji, która jest właściwą i podstawową misją Kościoła, by klienci zamienili się w członków wspólnoty – mówił biskup pomocniczy.
Potraktujmy parafię jak rodzinę ze wszystkimi jej członkami (osobami) i problemami, jakie w niej są. Synod popycha nas do tego, by popatrzeć na parafię jako wspólnotę żywego słowa, żywej liturgii i żywej wiary – zachęcał ks. Biskup.
Biskup Jacek wyraził pragnienie, by po skończonej pracy synodalnej parafialne zespoły synodalne nie rozwiązały się, tylko działały dla parafii. Ta zachęta dotyczy wszystkich zaangażowanych w to dzieło.