Księgarnia Świętej Rodziny poleca

Polecamy dzienniczek duchowy, który jest zapisem Bożego działania i Bożego prowadzenia w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy życia z chorobą nowotworową zmarłego 17 marca 2020 roku Piotra Sawickiego. Jest to proste i przejmujące świadectwo, w którym każdy z nas może znaleźć wiele świateł na róże sytuacje w naszej codzienności.

Bogumiła Sawicka: Do notowania przemyśleń w czasie postępującej choroby nowotworowej zachęcił Piotra ks. Michał Dłutowski. Piotr podjął się tego zadania i tak powstał ten «dzienniczek», w którym nie ma ani jednej poprawki zrobionej ręką piszącego. Ostatni wpis jest pod datą 14 lutego 2020 roku. Gdy Piotr nie miał już sił, by pisać, prosił, abym uzupełniała «dzienniczek» w kolejnych dniach. Opisałam jedynie ostatni dzień życia Męża. Od tego też dnia wszystko zaczęło być inne. Dopadła mnie fala uczuć, obrazów, wspomnień. Zdumienie. To, co wcześniej było dla mnie prostą relacją z wydarzeń, przeżyć, zapisem refleksji, zaczęło przemawiać… Przemawiać wewnętrzną prawdą o moim Mężu, towarzyszu czterdziestoletniej, wspólnej wędrówki. Zaczęło mówić o Miłości, którą otrzymał i którą obdarowywał jakże licznych i o cierpieniu w nadmiarze, od którego nie uciekał, ale je przyjął, aby ofiarować Bogu za innych i za siebie. W końcu to wszystko, co czytałam, mówiło o celu, którego pragnął i do którego z determinacją dążył – o Niebie.

Mawiał, na długo jeszcze przed wystąpieniem choroby: „Po śmierci nie chcę być ani na chwilę odłączony od Boga… Nie chcę być w czyśćcu… Chcę być od razu w Niebie”.

Dyrektor wydawnictwa, do którego zwróciłam się z prośbą o wydanie «dzienniczka», spytała mnie, dla kogo jest ta lektura? Po zastanowieniu się, odpowiedziałam: „Dla każdego”.

ks. Michał Dłutowski: Ogołocenie Piotra dotyczyło pozbawienia go tego, co kochał. Jakby Bóg chciał mu zabrać wszystko i dać tylko siebie, mówiąc: „Nie bój się, Ja sam ci wystarczę.” Piotr przez swoje życie pokazał, że choroba w perspektywie wieczności nie musi być wyrokiem śmierci, lecz finiszem dobrego, szlachetnego życia. Że może być doświadczeniem cudu uzdrowienia nie tylko ciała, lecz przede wszystkim duszy.

ks. Andrzej Mazański: Czytając dzienniczek duchowy Piotra Sawickiego dostrzegamy, że Bóg nie dawał mu taryfy ulgowej, ale obdarował go umiejętnością odwoływania się do swojej miłości i do miłości Matki Bożej. Piotr szczerze i odważnie zarzucił Jezusowi, że nie spełnił wielu jego dobrych próśb, które nie były sprzeczne z wolą Bożą. Stało się tak, by ukształtowała się w nim ufność dziecka. To jest trudne doświadczenie duchowe: kierować do Boga przez wiele lat prośby, gdy On ich nie spełnia. Bóg prowadzi z nami dialog, by wzrastała i osiągnęła w nas pełnię – ufność dziecka.