Dziękujemy za spotkania kolędowe

Od wielu lat w naszej polskiej tradycji, księża odwiedzają domy parafian w okresie po świętach Bożego Narodzenia. Celem takich spotkań jest wspólna modlitwa, błogosławieństwo rodziny i domu, osobiste spotkanie oraz bezpośrednia rozmowa duszpasterzy i wiernych.

W 2021 roku taki rodzaj spotkań z powodu pandemii i obowiązujących ograniczeń nie był możliwy. Dlatego, zgodnie z zachętą ks. Biskupa Ordynariusza, aby organizować spotkania kolędowe w kościele, w tym roku ks. Proboszcz zaprosił parafian z wyznaczonych ulic, ewentualnie bloków do kościoła parafialnego według planu podanego wcześniej w ogłoszeniach, wywieszonego w gablocie przy kościele oraz na stronie parafii.

Spotkania kolędowe każdego dnia odbywały się w trzech zaproponowanych godzinach. W okresie ferii codziennie w dni powszednie, była odprawiana o godz. 12.00 Msza św. w intencji parafian i wszystkich mieszkańców z wyznaczonego na dany dzień rejonu oraz odbywało się spotkanie kolędowe. Dla osób, które nie mogły przybyć w ciągu dnia była możliwość uczestniczenia w spotkaniu  kolędowym w soboty o godz. 17.00, a w pozostałe dni powszednie o godz. 17.00 lub 18.30. Po feriach była drobna zmiana – Msza św. była odprawiana o godz. 10.00.

W kościele spotkania kolędowe trwały przez cały styczeń i cieszyły się dużym zainteresowaniem, gdyż stwarzały możliwość w mniejszych grupach spotkania z księżmi, którzy starali się, na tyle, na ile można, utrzymać charakter spotkań z wiernymi w domach. Ks. Proboszcz i ks. Zbigniew prowadzili tzw. rozmowy duszpasterskie, czyli dzielili się swoimi refleksjami dotyczącymi minionego roku i zachęcali do zabrania głosu zebrane osoby. Duszpasterze podkreślali, żeby w roku, który był szczególnie trudny dla wszystkich z różnych względów, próbować dostrzec to, co było dobre, czym Pan Bóg nas w tym czasie obdarował.

Okazuje się, że wielu z nas potrafiło w tym trudnym, dziwnym, uciążliwym okresie zobaczyć dobroć, miłość i miłosierdzie Pana Boga. Nasi parafianie, zarówno rodzice jak i dziadkowie, dziękowali za dzieci, które urodziły się w minionym roku. Dziękowali też za możliwość przyjęcia przez dzieci Pierwszej Komunii Świętej, która miała z powodu pandemii zmienioną formę, bo większość dzieci przystąpiła do tego sakramentu indywidualnie, tylko w gronie rodziny. Było to wielkim i wzruszającym przeżyciem szczególnie dla rodziców, którzy mogli bezpośrednio (bez blasku fleszy i bez tłoku) towarzyszyć w tym ważnym dniu swojemu dziecku, kiedy przyjmowało po raz pierwszy do serca Pana Jezusa.

Nasi parafianie dziękowali często za jubileusze małżeńskie, dając świadectwo trwałości małżeństwa opartego na Panu Bogu i jego miłości, dającej siłę, by wytrwać. Z ust małżonków przeżywających 64-lecie czy 50-lecie małżeństwa brzmiało to bardzo wiarygodnie. Dziękujemy Panu Bogu za Wasze świadectwa miłości małżeńskiej.

Wiele osób cieszyło się przejściem na emeryturę lub też długoletnią pracą (np. 40 lat) w jednym miejscu. Zwracano również uwagę na wartość posiadanej pracy. Dostrzegano też pozytywną stronę pracy zdalnej, w domu, która stwarza możliwość, szczególnie ojcom, uczestniczenia w życiu dzieci.

Mamy z kolei dziękowały za obecność i wsparcie mężów w tym czasie. Rodzice dziękowali też Panu Bogu za to, że mogli w czasie przymusowego przebywania w domu docenić wartość rodziny jako wspólnoty osób. Był czas na pogłębienie relacji małżeńskich, z dziećmi, z dalszą rodziną. Wiele rodzin w tym trudnym okresie zaczęło się wspólnie modlić i trwa w tej modlitwie nadal. To dobre owoce pandemii.

Bardzo często podkreślano też, że kiedy trwały najostrzejsze obostrzenia pojawiła się tęsknota za uczestniczeniem w Eucharystii w kościele, we wspólnocie wiernych i tęsknota za korzystaniem z sakramentów.

W czasie spotkań kolędowych księża zachęcali, by na ile to możliwe, respektując zalecenia sanitarne, nie ustawać w korzystaniu z sakramentów szczególnie uczestniczyć w Eucharystii w dni powszednie, kiedy jest mniej osób na Mszy św. i spokojnie można zachować dystans w świątyni. Zachęcali też do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Każdego dnia podczas Mszy św. jest możliwość spowiedzi w kościele w dezynfekowanym konfesjonale, można umówić się też z księdzem na spowiedź w zakrystii lub w salce domu parafialnego. Jest wiele możliwości, z którym warto skorzystać, by nie zaniedbywać życia sakramentalnego. Dotyczy to także sakramentu małżeństwa. Księża zapraszają pary, które z różnych powodów wstrzymują się z zawarciem sakramentalnego związku małżeńskiego, by zwróciły się do naszych duszpasterzy z pytaniem o rozpatrzenie swojej sytuacji.

Księża przypominali też podczas spotkań kolędowych, że młodzież klas pierwszych szkół średnich i starsza, która jeszcze nie przystąpiła do sakramentu bierzmowania ma możliwość zapisania się na kurs przygotowujący, który w naszej parafii poprowadzi ks. Zbigniew. Ze względu na obostrzenia pierwsze spotkania odbędą się online.

Wszystkie rodziny, ewentualnie ich przedstawiciele uczestniczący w spotkaniach kolędowych zostali pobłogosławieni indywidualnie przez księży oraz otrzymali karnety ze słowem ks. Biskupa Ordynariusza, a także ks. Proboszcza oraz tekstem modlitwy prośby o Boże błogosławieństwo dla domu do wspólnego odmówienia w rodzinie. O takie błogosławieństwo zawsze możemy prosić Pana Boga modląc się wspólnie. Pan Jezus przecież obiecał: „Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich.” (Mt 18, 19-20) Ks. Proboszcz zachęcał przy tej okazji do modlitwy szczególnie małżonków, którzy we dwoje mogą wypraszać wiele łask dla siebie, swoich dzieci, rodziny i innych. Ks. Proboszcz przygotował też dla wszystkich chętnych obrazki z błogosławieństwem domu i wizerunkiem Świętej Rodziny, a także obrazki kolędowe i słodycze, nie tylko dla dzieci.

Bardzo dziękujemy wszystkim parafianom, którzy uczestniczyli w spotkaniach kolędowych za obecność, modlitwę, włączanie się w rozmowę, dobre słowa i ofiary złożone na potrzeby parafii. Bóg zapłać!