Zapraszam na rocznicę konsekracji świątyni parafialnej

Dziękujemy Bogu za wspólnie dokonane dzieło, które przez posługę księdza Arcybiskupa Henryka Hosera, przez akt konsekracji 18 czerwca 2017 r. stało się świątynią poświęconą Panu, miejscem zamieszkania naszego Pana pośród nas, miejscem wypełnienia słów wypowiedzianych przez św. Pawła w liście do Koryntian:

My jesteśmy świątynią Boga żywego – według tego, co mówi Bóg: zamieszkam z nimi i będę chodził wśród nich, i będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem. (2 Kor 6, 16b)

Arcybiskup Henryk Hoser w homilii w dniu konsekracji,  18 czerwca 2017 r. przypomniał słowa Jezusa, że „buduje On swój Kościół na wiernych, którzy są fundamentem Kościoła w społeczeństwie, bo wierni docierają wszędzie, do wszystkich środowisk, do wszystkich sytuacji, które dokonują się poza budynkiem kościelnym i poza naszymi domami i oni są światłem świata i solą ziemi oraz tym zaczynem ewangelicznym, który powoduje wzrost ku niebu, ku radości, ku wiecznemu dziękczynieniu” – powiedział do nas.

Zachęcał nas, by tworzyć Boże królestwo, już tu na ziemi. „Od tego czy ono istnieje w małej czy w większej części zależy nasza postawa i nasze traktowanie wszystkich problemów i ludzi naszego życia”.

Ks. Arcybiskup przekonywał, by nie przemilczać problemów i trudności. Troszczyć się o to, by wiedzieć, co powiedzieć i umieć się opowiedzieć po stronie Chrystusa. A także innym w tym pomagać. „Po to otrzymaliśmy moc Ducha Świętego, żeby z odwagą wyznawać wiarę i żyć według jej wskazań.” Słowa ks. Arcybiskupa odczytałem jako pomoc i wezwanie dla nas wszystkich. Zwrócił naszą uwagę na dążenie do urządzania świata według Bożego zamysłu. Zachęcił, by odkrywać i rozwijać swoje umiejętności i dary, pomagać w ich odkrywaniu i rozwijaniu innym, aby świat mógł się rozwijać według Bożego planu.

Homilia, którą wygłosił ks. Arcybiskup w czasie uroczystości konsekracji naszej świątyni, ilekroć do niej sięgam, porusza mnie i zachęca do refleksji. Warto wracać do tych słów skierowanych specjalnie do naszej wspólnoty parafialnej i będących swoistym programem duszpasterskim. W dniu rocznicy konsekracji będzie można przypomnieć sobie homilię ks. Abpa Henryka Hosera, gdyż jej fragmenty będą przygotowane i wyłożone w kościele.

Zachęcam, by nawiedzać kościół w ciągu dnia i przychodzić do Tego, który jest „w dzień i w nocy, o świcie i o zmierzchu” – jak mówił ks. Arcybiskup zachęcając nas wszystkich do częstego nawiedzania kościoła. W dniu rocznicy konsekracji 18 czerwca kościół będzie otwarty, zapraszam na osobistą modlitwę. W kościele zapalone będą tzw. zacheuszki, czyli świece umieszczone w miejscach, gdzie namaszczone były mury naszego kościoła. Po Mszy św. o godz. 8.00, w porze modlitwy „Anioł Pański” (godz. 12.00), w godzinie Miłosierdzia o godz. 15.00 i przed Mszą św. wieczorną będą przypomniane krótkie filmy z uroczystości konsekracji sprzed trzech lat, pokazane wybrane zdjęcia. Wszystkich zapraszamy na uroczystą Mszę św. dziękczynną w trzecią rocznicę konsekracji ołtarza i naszej świątyni, której o godz. 18.00 będzie przewodniczył ks. Abp Henryk Hoser. Po Mszy św. procesja eucharystyczna na zakończenie oktawy uroczystości Bożego Ciała.

Niech nasza wspólna modlitwa w kościele rozwija i pomaga w rozwijaniu komunikacji miedzy Bogiem a każdym z nas. A komunikacja to, jak powiedział ks. Arcybiskup w homilii „uświęcanie siebie i uświęcanie wszystkich innych”.  Ks. Arcybiskup wyraźnie podkreślił, że klucze do królestwa niebieskiego są złożone w Kościele, oblubienicy Jezusa Chrystusa. Przypomniał, że wszyscy jesteśmy namaszczeni, czyli Chrystusowi, tylko powinniśmy o tym pamiętać poprzez korzystanie z sakramentów świętych, w których Bóg jest obecny, w tym szczególnie z Eucharystii i sakramentu pojednania. Podkreślił też mocno, że wszyscy gromadzimy się wokół ołtarza, który jest centralnym miejscem w kościele. „Wszyscy jesteśmy przodem do Boga, gdy patrzymy na ołtarz, gdy go otaczamy, bo tu dokonuje się misterium naszego zbawienia” – usłyszeliśmy w dniu konsekracji.

Ks. Proboszcz Andrzej Mazański