12 października zwiedzimy z przewodnikiem Cmentarz Wojskowy na Powązkach

Cmentarze pełnią szczególną rolę w polskiej kulturze, a Polacy tym różnią się od większości społeczeństw Europy, że pieczołowicie kultywują pamięć o zmarłych.

Na bramie starego cmentarza zakopiańskiego na Pęksowym Brzyzku widnieje napis: Narody tracąc pamięć, tracą życie. Tej pamięci o dramatycznych polskich losach będziemy szukać na Wojskowych Powązkach. Pamięci o ludziach i ideach jakim służyli, pamięci, która jest podstawą narodowej tożsamości.

Spośród warszawskich cmentarzy Wojskowe Powązki są nekropolią wyjątkową.

Obszar ziemi otoczony cmentarnym murem jest rodzajem  „rozjemczej mogiły”.

Obok siebie spoczywają ofiary i kaci.  Żołnierze Niezłomni pomordowani w latach 1945-1956 i odpowiedzialny za ich śmierć Bolesław Bierut.

Odwiedzimy groby Powstańców Styczniowych, żołnierzy poległych w pierwszej wojnie światowej, żołnierzy września 1939 roku i Powstańców Warszawskich.

Na tzw. Łączce, gdzie pod osłoną nocy zakopywano ciała pomordowanych ofiar terroru komunistycznego, zapalimy znicz w Panteonie Żołnierzy Wyklętych.

To będzie lekcja trudnej polskiej historii.

Małgorzata Rubiec Masalska

Osoby, które chcą uczestniczyć w tym wspólnym nawiedzeniu Powązek prosimy o zapisanie się w zakrystii na listę. Orientacyjna ilość osób jest potrzebna przy umawianiu przewodnika.

Sobota, 12 października, godz.10:00-12:00. 
Zbiórka przed bramą główną cmentarza na ulicy Powązkowskiej 43/45.