Parafialna pielgrzymka do Ziemi Świętej

Parafialna pielgrzymka do Ziemi Świętej wyruszyła 4 listopada i trwała do 11 listopada 2018 r. Był to błogosławiony czas dla wszystkich uczestników. Dotykaliśmy miejsc, w których przebywał nasz Pan Jezus Chrystus. Nawiedzaliśmy piękne świątynie, w których zachowane są pamiątki chrześcijaństwa. Oglądaliśmy archeologiczne pozostałości, które są świadkami czasów Jezusa. A przede wszystkim mogliśmy uczestniczyć w niezapomnianych rekolekcjach, po których ponowna lektura Pisma Świetego będzie już miała inny wymiar. Byliśmy, zobaczyliśmy, doświadczyliśmy i Bogu dziękujemy za to wszystko!

4 listopada 2018 r. – Na pielgrzymkę do Ziemi Świętej zabraliśmy ze sobą intencje własne i wszystkich parafian. Przedstawialiśmy je podczas Mszy świętych. Za modlitwę wszystkim dziękujemy!

5 listopada – Dzisiaj w Kanie Galilejskiej małżonkowie odnowili przysięgę małżeńską. Następnie w Nazarecie nawiedziliśmy grotę zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie i uczestniczyliśmy we Mszy św. w kościele św. Józefa. Skąd przejechaliśmy do Cezarei Filipowej, by przy jednym ze źródeł Jordanu zobaczyć ruiny pałacu Heroda Antypasa.

6 listopada – Dzień rozpoczęliśmy Mszą św. na Górze Błogosławieństw, potem przejechaliśmy do Kafarnaum, gdzie nauczał Pan Jezus i mieszkał św. Piotr. Następnie nawiedziliśmy kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb i kościół Prymatu św. Piotra w miejscu Tabga. Pływaliśmy po jeziorze Galilejskim, a później  przejechaliśmy do Magdali, z której pochodziła św. Maria Magdalena. Tam zobaczyliśmy archeologiczne wykopaliska najstarszej synagogi i piękny współczesny kościół Duc In Altum (Wypłyń na głębię).

7 listopada – Kolejny pielgrzymkowy dzień rozpoczęliśmy Mszą św. na Górze Tabor, gdzie wznosi się Bazylika Przemienienia. Przejeżdżając przez Samarię zatrzymaliśmy się w Sebastii, w której obejrzeliśmy pozostałości po rzymskim pałacu. Następnie zatrzymaliśmy się w Nablus (dawniej Sychar) przy studni Jakubowej, dokładnie tej, przy której Jezus rozmawiał z Samarytanką.

8 listopada – W Betlejem po Mszy świetej w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej przeszliśmy do Bazyliki Narodzenia Pańskiego, a następnie do Groty Mlecznej, skąd udaliśmy się na Pole Pasterzy. Następnie przejechaliśmy do Jerozolimy i na Górze Syjon nawiedziliśmy Kościół Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny i Wieczernik. Stamtąd przejechaliśmy na Górę Oliwna, by wejść do Kościoła
św. Piotra In Galicantu, gdzie miał miejsce sąd nad Jezusem i zaparcie się Piotra. Tam też weszliśmy do ciemnicy (cysterny na wodę), w której zamknięto naszego Pana. Nawiedziliśmy też miejsce Jego wniebowstąpienia oraz Kościół Pater Noster i Dominus Flevit, gdzie Pan Jezus zapłakał nad Jerozolimą. Na Górze Oliwnej byliśmy też w miejscu, gdzie znajduje się symboliczny „grób” Maryi.

9 listopada – Na początku dnia pojechaliśmy do Betanii, w której mieszkali przyjaciele Jezusa: Maria, Marta i Łazarz. Następnie przyjechaliśmy nad Jordan do Kaser El Jahud, gdzie Izraelici przekroczyli Jordan wkraczając do Ziemi Kanaan. Tam odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne. Następnie udaliśmy się do Jerycha – najstarszego miasta na Ziemi i także najniżej położonego. W Jerychu, w Kościele Dobrego Pasterza, była Msza św. Później wjechaliśmy kolejką na Górę Kuszenia. W drodze powrotnej obejrzeliśmy sykomorę Zacheusza i Qumran. Dzień zakończyliśmy kąpielą w Morzu
Martwym (plaża Kalia Beach).

10 listopada – Mszą św. rezurekcyjną w kaplicy Najświętszego Sakramentu w Bazylice Grobu Pańskiego rozpoczęliśmy przedostatni dzień naszej pielgrzymki. Po Mszy św. przejechaliśmy do Ogrodu Getsemani i do Bazyliki Agonii. Następnie nawiedziliśmy Kościół św. Anny i archeologicznie odkryte miejsce sadzawki Betesda, gdzie Jezus uzdrowił paralityka. Dalej przejechaliśmy do Ain Karem – do Kościoła narodzenia św. Jana Chrzciciela i Kościoła Nawiedzenia św. Elżbiety – skąd rozpościera się panorama Jerozolimy i widok na wzgórze świątynne. Po powrocie na Stare Miasto udaliśmy się do Klasztoru Sióstr Syjonu Ecce Homo i w miejscu Lithostrotos rozpoczęliśmy Drogę Krzyżową (Via Dolorosa) uliczkami Jerozolimy. Drogę Krzyżową zakończyliśmy w Bazylice Grobu, gdzie nawiedziliśmy miejsce grobu i zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa. (Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział. Mt 28,6)

Wracamy z Ziemi Świętej jako świadkowie Jego zmartwychwstania. Jezus zmartwychwstał! Alleluja! Prawdziwe zmartwychwstał! Alleluja!