Kościół stacyjny

Wielkopostne kościoły stacyjne wpisały się już na stałe w klimat Wielkiego Postu. Powstało już nawet środowisko pielgrzymów, którzy codziennie odwiedzali wyznaczony na dany dzień kościół. W obu diecezjach warszawskich wybrano czterdzieści świątyń, tyle ile jest dni Wielkiego Postu: 25 kościołów z archidiecezji warszawskiej i 15 z diecezji warszawsko-praskiej. Wybrano kościoły o szczególnej historii i wyjątkowym znaczeniu dla miasta. Każdy kościół jest „stacją” jednego dnia Wielkiego Postu, co roku tego samego.

Nasz kościół jest stacyjnym w drugi wtorek po IV Niedzieli Wielkiego Postu. W tym roku przypadało to 13 marca. Tego dnia nasza świątynia parafialna była otwarta przez cały dzień, aż do godz. 21. Przez cały dzień była możliwość spowiedzi, adoracji Najświętszego Sakramentu, cichej modlitwy. W południe modliliśmy się wspólnie modlitwą Anioł Pański, a następnie odmówiony został różaniec, o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia z rozważaniami z Dzienniczka św. Siostry Faustyny, a tuż po niej droga krzyżowa, o godz. 19.00 były śpiewane gorzkie żale.

Centralnym wydarzeniem tego dnia modlitwy stacyjnej była Msza święta sprawowana o godz. 20 w intencji Papieża Franciszka w przypadającą w tym dniu piątą rocznicę jego wyboru, a także w intencji wszystkich parafian, gości i wszystkich mieszkańców Warszawy.