Mamy pełne wdzięczności

Tematem konferencji dla mam podczas ostatniego spotkania, które odbyło się w domu parafialnym 30 marca, była zachęta do wdzięczności Bogu zawarta w Piśmie Świętym. Ks. Proboszcz Andrzej Mazański podkreślił, że wdzięczność okazywana Bogu jest dla nas zbawienna. Słyszymy to w prefacji podczas każdej Mszy św., kiedy kapłan mówi: „Dzięki składajmy Panu Bogu naszemu.” My odpowiadamy: „Godne to i sprawiedliwe.” I powinniśmy mówić to z pełną świadomościa, bo za chwilę słyszymy potwierdzenie: „Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne, abyśmy zawsze i wszędzie Tobie składali dziękczynienie, Panie, Ojcze święty, wszechmogący, wieczny Boże.”

 

Pan Bóg zachęca nas do takiej postawy wdzięczności. W Piśmie Świętym wielokrotnie możemy przeczytać słowa o tym mówiące: „W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.” (1 Tes 5,18) „Dziękujcie zawsze za wszystko Bogu Ojcu w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa!”  (Ef 5,20) „Bracia, zawsze winniśmy za was Bogu dziękować, co jest rzeczą słuszną, bo wiara wasza bardzo wzrasta, a miłość wzajemna u każdego z was obfituje.” (2 Tes 1,3) „Chcę Ci dziękować szczerym sercem, gdy nauczę się wyroków Twej sprawiedliwości.”  (Ps 119,7) A jaka jest moja modlitwa wdzięczności? Czy dziękuję Bogu za wszystko?

Do refleksji nad wdzięcznością posłużyły zgromadzonym mamom także fragmenty z książki Teresy Dmochowskiej „Ancilla. Pamiętnik wieśniaczki francuskiej”:

                                                                   NASZE RADOŚCI
To krzesło podsunięte przez ciebie, gdyś spostrzegł, że jestem zmęczona. To nagłe zawrócenie z drogi, by uścisnąć mnie na pożegnanie…
                         Drobiazg… ale radość!
Życie składa się z drobiazgów, z drobiazgów, które mogą dać wielką radość!

Wdzięczność wyrażana w codzienności była tematem dyskusji i świadectw zebranych kobiet. Nasi mężowie, dzieci, rodzina, życie, otaczający nas ludzie, a nawet trudności, które się pojawiają warte są, by za nie dziękować Bogu. Doceniajmy też piękno stworzenia, które niezaprzeczalnie skłania do wdzięczności Bogu: „Jesteś moim Bogiem, chcę Ci dziękować: Boże mój, chcę Ciebie wywyższać.” (Ps 118,28) Panie kontynuowały rozmowy także przy szyciu przytulanek dla swoich pociech. Był czas na zabawę z dziećmi i wspólną herbatkę. A zachwyt maluszków, kiedy dostały przytulanki własnoręcznie wykonane przez mamy – bezcenny. 

Zapraszamy mamy z małymi dziećmi, które jeszcze nie dotarły do nas, na kolejne spotkanie w najbliższy czwartek na godz. 10.30 do domu parafialnego. Będziemy pochylać się nad świętością życia św. Joanny Beretty Molli, kochającej żony i matki, wziętej lekarki, wspaniałej, nowoczesnej kobiety. A później spóbujemy własnoręcznie przygotować palmy na Niedzielę Palmową. Zapraszamy!

W galerii zamieszczamy zdjęcia z naszych spotkań:

http://www.parafiaswrodziny.pl/galeria/wydarzenia/nowa-gallery-page/spotkania-dla-mam-z-maymi-dziecmi/