Polski werbista biskupem w Papui Nowej Gwinei

 

Ojciec Święty mianował biskupem diecezji Wewak w Papui Nowej Gwinei, 52-letniego ks. Józefa Roszyńskiego, SVD, polskiego misjonarza, pracującego na terenie tej diecezji od 1992 roku.

Jest to jeden z misjonarzy, którego wspierało nasze parafialne koło misyjne.

W odpowiedzi na życzenia ks. Proboszcza i parafialnego koła misyjnego, ks. Józef odpisał:

 Drogi Księże Andrzeju i Parafianie Świętej Rodziny!

Bardzo dziękuję za życzenia. Najbardziej za zapewnienie o modlitwie. Wiem, że na Was mogę liczyć. W tej chwili jestem w Timbunke, gdzie blisko 23 lata temu uczyłem się pidgin. Z okna patrzę na rzekę Sepik, która o kilka metrów przybliżyła się do domu, zabrała też sporą część nabrzeża. Teraz z tego okna można by już niemal zarzucać wędkę.

W Papui Nowej Gwinei z wielkim poświęceniem prowadzą misje nasi dwaj rodacy (werbiści): o. Piotr Waśko i o. Michał Tomaszewski. Obsługują łącznie pięć parafii, położonych częstokroć na terenach bagnistych. Trochę dłużej niż rok pracował z nami współbrat z Indonezji – o. Paul Hadjon. Właśnie go pożegnaliśmy i jutro wyjeżdżamy do Dagua i But, aby objął tamtejszą parafię.

W mojej parafii odbyły się niedawno pewne celebracje, pożegnaliśmy o. Paula, a szafarze Komunii św. i liderzy prowadzący nabożeństwa pod nieobecność kapłanów, odnowili swoje przyrzeczenia. Aby dotrzeć na uroczystości, Liderzy przypłynęli kanu, czasem nawet z bardzo odległych wiosek. Teraz wieje bardzo silny wiatr i niektórzy nie mogą wrócić do domu.

Wszyscy tytułują mnie już biskupem. Mnie jednak wydaje się, że to jakiś  sen, z którego się wybudzę i wszystko będzie jak dawniej. Jeśli jednak to nie sen, to już dziś zapraszam Was na świętowanie sakry biskupiej 25 kwietnia 2015 r. w Wewak.

Pozdrawiam Was serdecznie i polecam również Bożej Opatrzności i Opiece.
Józef Roszyński, SVD
Biskup Nominat

Ks. Józef Roszyński, SVD, urodził się 18 sierpnia 1962 w Nidzicy, na terenie diecezji warmińskiej. Po ukończeniu studiów w Wyższym Seminarium Duchownym werbistów w Pieniężnie, został wyświęcony na kapłana 30 kwietnia 1989 r. Przez dwa lata pracował w duszpasterstwie parafialnym w Pieniężnie. Następnie w latach 1991-1992 pogłębiał znajomość języka angielskiego w Maynooth, w Irlandii. Od 1992 roku pracował w diecezji Wewak w Papui-Nowej Gwinei. Pełnił odpowiedzialne funkcje w swoim zgromadzeniu. W latach 2013-2014 był członkiem komisji utworzonej przez administratora apostolskiego ds. zarządzania finansami oraz duszpasterstwa w nieobsadzonej diecezji Wewak.