Środowisko Medyczne Świętej Rodziny
MIEJSCE SPOTKAŃ – Parafia Świętej Rodziny na Zaciszu w Warszawie, ul. Rozwadowska 9/11
godz. 19:00 – Msza święta (Kaplica Matki Bożej z Guadalupe), dom parafialny, II p.
godz. 20:00 – zaproszony w każdym miesiącu Kapłan-Gość przybliży słuchaczom przestrzeń duchowych inspiracji, z których czerpali i nimi żyli uświęcając się lekarze, pielęgniarki i opiekunowie chorych, wybrani na ten rok formacji duchowej jako realne przykłady życia.
PROGRAM SPOTKAŃ Środowiska Medycznego Świętej Rodziny na rok 2022-2023:
LEKARZE DUSZY I CIAŁA
Tegoroczny XI rok spotkań formacyjnych środowiska medycznego koreluje z tematem Roku Duszpasterskiego 2022/23: POSŁANI W POKOJU CHRYSTUSA. Jest to zaproszenie dla osób posługujących chorym, aby w powołaniu korzystali z Obecności Chrystusa niosącego pokój i zgodnie z sugestiami, (które podał bp Andrzej Czaja na ten rok), starali się o „ukazanie konsekwencji naszego czerpania z Eucharystii, przyjmowania Jezusa w komunii świętej” ze świadomością, że: „Jesteśmy zobowiązani, by Nim żyć i dzielić się naszą wiarą z innymi”. Pomocne motto przewodnie: „Jeśli czekasz Panie na moje czyny – wypełnij je we mnie” /Św. Jan od Krzyża/ [1]
LEKARZE DUSZY I CIAŁA
- 8 IX 2022 – ŚW. ANTONII MARIA ZACCARIA (1502-1539)
MIŁOŚĆ CHRYSTUSA PRZYNAGLA NAS [2] (święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny)
Ks. prałat Andrzej Mazański, proboszcz Parafii Świętej Rodziny, opiekun Środowiska Medycznego Świętej Rodziny
Dr Grażyna Rybak – materiały na spotkanie i kilka słów o wybranym lekarzu
- JESIENNE DNI SKUPIENIA MEDYKÓW, JÓZEFÓW
- 18 X 2022 DZIEŃ ŚWIĘTEGO ŁUKASZA W KATEDRZE PRASKIEJ
- 10 XI 2022 – SŁ. BOŻA DR WANDA BŁEŃSKA (30 X 1911- 27 XI 2014 Poznań)
DAR TRZEŹWEGO MYŚLENIA[3]
Ks. Sławomir Abramowski, proboszcz Parafii pw. św. Jana Pawła II na Bemowie, lekarz i misjonarz
Dr Anna Rutowska – materiały na spotkanie i kilka słów o wybranym lekarzu
- 1 XII 2022 -Dr ALEXIS CARREL (28 VI 1873 Lyon-5 XI 1944 Paryż)
DLA BOGA NIE MA NIC NIEMOŻLIWEGO[4] (Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP)
Ks. prof. dr hab. Bartosz Adamczewski, teolog, biblista, prof. UKSW
Dr Grażyna Rojek – materiały na spotkanie i kilka słów o wybranym lekarzu
- 12 I 2023 dr KAZIMIERZ ANTONI HOŁOGA (18 I 1913 Poznań – 12 IX 1958 Nowy Tomyśl)
BYĆ NARZĘDZIEM W RĘKACH BOGA[5]
Ks. prof. dr hab. Krzysztof Bardski –profesor nauk teologicznych, nauczyciel akademicki, tłumacz Biblii
Dr Maria Jakubiak – materiały na spotkanie i kilka słów o wybranym lekarzu
- 9 II 2023 sł. boży. prof. JEROME LEJUNE (13 VI 1926 Montrouge – 3 IV 1994)
TOWARZYSZENIE CHOREMU[6] (przed XXXI Światowym Dniem Chorego 11 II 2023)
ks. prałat Andrzej Kopczyński proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego w Ząbkach
Dr Anna Tyszecka- materiały na spotkanie i kilka słów o wybranym lekarzu
- 9 III 2023 – ŚW. KAMIL DE LELLIS / 25 V 1550 w Bocianico – 14 VII 1614 Rzym)
UDZIAŁ W DZIELE BOGA [7]
Ks. dr Sylwester Gaworek, wykładowca filozofii w WD Seminarium Duchownym, Adiunkt na PWTW
Dr Bogumiła Sawicka – materiały na spotkanie i kilka słów o wybranym lekarzu
- 1-2 IV 2023 WIOSENNE DNI SKUPIENIA DLA MEDYKÓW, JÓZEFÓW
- 9 IV WIELKANOC
- 11 V 2023 BŁ. JÓZEF EULALIO VALDÉS (2 II 1820 Hawana, Kuba – 7 III 1889 Camagüey)
WIERNOŚĆ POWOŁANIU [8]pielęgniarz Bonifrater
Brat Bonifrater
Mgr Małgorzata Babińska – materiały na spotkanie i kilka słów o wybranym lekarzu
8 VI BOŻE CIAŁO
- 15 VI 2023 ŚW. ANTONIO GALVAO /(13 V 1739 – 23 XII 1822) franciszkanin, pigułka modlitwy
WYTRWAŁA MODLITWA ZAWIERZENIA [9]
Ks. Arkadiusz Zawistowski, Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia, Kapelan Szpitala Bródnowskiego
Dr Maria Kozera – materiały na spotkanie i kilka słów o wybranym lekarzu
Polecamy książki:
Wielu osobom wydaje się, że stosowanie antykoncepcji jest najlepszym sposobem zaplanowania liczby dzieci w małżeństwie. Czy Tobie także? W tej książce znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania: Czy antykoncepcja zawsze zapobiega ciąży? Czy jest bezpieczna? Jak wpływa na zdrowie kobiety i jej dzieci? Czy poprawia satysfakcję z seksualnego spotkania> Jaki ma wpływ na relację kobiety i mężczyzny? Jakie zagrożenia dla życia matki i dziecka stwarza? Czy antykoncepcja hormonalna jest potrzebna w planowaniu rodziny?
Na kartach tej książki specjaliści farmacji, ginekologii i pediatrii, w oparciu o wiedzę z badań naukowych oraz własnych oraz własnych obserwacji, przekazują informacje o wpływie środków antykoncepcyjnych na stan zdrowia kobiet, ich dzieci oraz na relacje małżeńskie.
Zawarte w książce informacje wzbogacą Twoją wiedzę i pomogą w podejmowaniu decyzji najlepszych dla Ciebie, Twojej kobiecości i dla zdrowia Twoich dzieci.
Stetoskop i Habit (2017)
STETOSKOP I HABIT (oprac. Grażyna Rybak, Alicja Moszczyńska- Kowalska, s. Benedykta, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, 2017)
Książka powstała z inspiracji lekarek Środowiska Medycznego Świętej Rodziny oraz Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Zawiera opublikowane po raz pierwszy notatki duchowe pierwszej błogosławionej polskiej lekarki, doktor Bogumiły Noiszewskiej – która później nosiła imię siostry Ewy od Opatrzności, niepokalanki – oraz listy jej kierownika duchowego, sługi Bożego księdza biskupa Zygmunta Łozińskiego.
Doktor Ewa, córka wybitnego polskiego okulisty profesora Kazimierza Noiszewskiego, w swoim Zeszyciku zapisała, że każda praca może być modlitwą, i znalazła sposób, by taką była. Czy dla nas, ludzi XXI wieku, godziny pracy zawodowej są czasem modlitwy? Czy czas pracy może być przestrzenią rozmów z Bogiem, okazją spotkania z Jedynym Miłującym, i to wiele razy w ciągu dnia?
Słowa Zeszyciku ułatwiają odkrycie tej możliwości. Lektura pozwala odpocząć, zastanowić się w ciszy nad swoją drogą w życiu, odkryć, czym jest duchowość kobiety, wrażliwość lekarza, mądrość nauczyciela, obecność wychowawcy i powołanie zakonnicy. Zawiera odpowiedzi na pytania o to, co wpływa na sposób działania człowieka, na jego decyzje, wybór zawodu, a także na relacje z ludźmi cierpiącymi. Opublikowane razem z notatkami doktor Ewy listy jej kierownika duchowego zawierają konkretne porady duchowe i ukazują piękną relację osób. Pokazują sposób współpracy z Kapłanem-Ojcem na drodze nieustannego rozwoju duchowego studenta, lekarza, nauczyciela i siostry zakonnej.
Książkę można nabyć w Księgarni Świętej Rodziny przy kościele Świętej Rodziny na Zaciszu oraz w Wydawnictwie Sióstr Loretanek:
http://sklep.loretanki.pl/200-ksiazki
„Nie bój się tej choroby ani żadnej innej”
Środowisko Medyczne Świętej Rodziny opublikowało dwie prelekcje ks. Andrzeja Mazańskiego pod wspólnym tytułem: „Nie bój się tej choroby ani żadnej innej”, wygłoszone do medyków podczas naszych spotkań czwartkowych na Zaciszu. Ci, którzy na co dzień profesjonalnie opiekują się chorymi i pragną to czynić coraz lepiej, zgodnie z medycyną XXI wieku i w duchu miłosierdzia, mogli usłyszeć, jak Matka Boża z Guadalupe bez trudu uzdrowiła śmiertelnie chorego człowieka, uwalniając z lęku opiekującego się nim Indianina Juana Diego. Nieuleczalnej choroby lękają się i pacjenci, i lekarze, bo schorzenia prowadzące do śmierci najbardziej odsłaniają naszą bezradność. Jako leczący i jako leczeni zazwyczaj mamy skłonność do opierania się wyłącznie na profesjonalnej wiedzy medycznej, pomijając obecność zarówno Najlepszego Lekarza jak i Jego matki Cudownej Lekarki. Jak mówił dr Antoni Kępiński; „Miłość jest jednym z najsilniejszych antidotów na uczucie lęku, dlatego tak ważną odgrywa rolę w relacjach pacjenta z lekarzem i pielęgniarką.” Jak zdobyć to antidotum, jak napełniać nim swoje serce? O tym jest książka, która przybliża pełną miłości obecność Maryi w naszym życiu, przypomina przesłanie objawień z Guadalupe oraz ukazuje postać Maryi jako pierwszego tabernakulum, w którym możemy adorować i spotykać na co dzień Boga, także w naszej pracy dla chorych. Książka dostępna jest w naszej Parafii.
„Bądź ze mną gdy idę do chorych”
Fragmenty tych rozważań były prezentowane przez autorkę, specjalistę chorób dzieci Grażynę Rybak podczas spotkań Środowiska Medycznego Świętej Rodziny, w ramach rocznego cyklu spotkań pt. Być narzędziem Twojej Miłosiernej Miłości (wg słów św. Jana Pawła II, Modlitwa Lekarza). Opublikowane refleksje lekarza praktyka, odsłaniają sposób wewnętrznego podejścia do cierpienia, choroby, leczenia i relacji z pacjentami a także rolę kierownika duchowego na drodze rozwoju duchowego.
Przedstawione tu inspirujące w praktyce medycznej słowa z objawień św. Siostry Faustyny, oraz przykład miłosiernego sposobu pracy lekarza dr Edmunda Wojtyły – brata św. Jana Pawła II mogą nam pomóc poruszać się w szpitalu, poradni i domu w przestrzeni Miłosierdzia, by być dla chorych skuteczną pomocą i ulżyć im w cierpieniu.