Środowisko Medyczne Świętej Rodziny
MIEJSCE SPOTKAŃ – Parafia Świętej Rodziny na Zaciszu w Warszawie, ul. Rozwadowska 9/11
godz. 19:00 – Msza święta (Kaplica Matki Bożej z Guadalupe), dom parafialny, II p.
godz. 20:00 – zaproszony w każdym miesiącu kapłan-gość, przybliży słuchaczom biblijne znaczenie wybranego uzdrowienia i jego wpływ na nasze życie zawodowe i duchowe. Wybrany lekarz omówi krótko problem medyczny i podzieli się własnym doświadczeniem udziału w uzdrowieniach. Po konferencji będzie okazja do podzielenia się swoimi przemyśleniami o działaniu Boskiego Lekarza, pracą z pacjentami, życiem.
PROGRAM SPOTKAŃ
Środowiska Medycznego Świętej Rodziny
na rok 2024-2025:
BĘDZIECIE CZERPAĆ ZE ZDROJÓW ZBAWIENIA (Iz 12, 3)
Jako lekarze, pielęgniarki, pracujący na co dzień z chorymi jesteśmy coraz bardziej wtłoczeni w wykonywanie procedur i narażeni na ataki na wolność sumienia, potrzebujemy stałego umocnienia i rozwoju wewnętrznego poprzez czerpanie ze źródeł łaski, by Bóg mógł leczyć nasze słabości, niewierności i napełniać nas odwagą głoszenia Bożej Miłującej Obecności w pracy i w domu, wobec naszych pacjentów i naszych rodzin oraz każdego spotkanego człowieka. Potrzebujemy przykładów życia. Tegoroczny XIII program rocznych spotkań formacyjnych skupia się na źródłach łaski i osobach, które potrafiły z nich korzystać w życiu osobistym i zawodowym.
12 IX 2024 – MODLITWA–ROZMOWA Z TYM, KTÓRY LECZY CIAŁO I DUSZĘ
- 19:00 Msza św. Kaplica, Dom Parafii Świętej Rodziny, II p.
- 20:00 Konferencja: KS. JANUSZ KOPCZYŃSKI
- Przykład życia: BŁ. DR N. MED. WŁADYSŁAW BATTHYÁNY-STRATTMANN (1870 -1930) „lekarz ubogich”, który przed operacjami prosił Boga o błogosławieństwo i leczył za darmo.
- Materiały: Dr Grażyna Rybak
11-13 X 2024 – JESIENNE DNI SKUPIENIA W JÓZEFOWIE
18 X 2024 – DZIEŃ ŚWIĘTEGO ŁUKASZA, KATEDRA PRASKA
14.XI. 2024 – POKORA – PRAWDA, KTÓRA WYZWALA I UZDRAWIA
- 19:00 Msza św. Kaplica, Dom Parafii Świętej Rodziny, II p.
- 20:00 Konferencja: S. dr BENEDYKTA, Zgrom. Niepokalanek, wg Dzienniczka s. Ewy
- Przykład życia: BŁ. DR S. EWA NOISZEWSKA (1905-1942) lekarka i niepokalanka, która uważała, że przynajmniej raz na miesiąc trzeba sobie zdać sprawę ze stanu swojej duszy.
- Materiały: dr Anna Tyszecka
12 XII 2024 – ZAUFANIE BOGU – DAJE MOC WYTRWANIA W POWOŁANIU
- 19:00 Msza św Kaplica, Dom Parafii Świętej Rodziny, II p. HOMILIA – KS. ANDRZEJ MAZAŃSKI wg Objawień w Cotignac, gdzie św. Józef zachęca do ufania Bogu, Panu rzeczy niemożliwych!
- 20:00 Konferencja PROF. BOGDAN CHAZAN, Fundacja MaterCare International,
- Przykład życia: PROF. ROBERT LESTER WALLEY (1938-2020) specj. ginekolog, założyciel światowej organizacji ginekologów katolickich MaterCare, lekarz wierny sumieniu, obrońca życia, ofiarnie podjął wielu trudów życia, wraz z całą rodziną.
9 I 2025 – ADORACJA POZWALA ŻYĆ Z BOGIEM W CODZIENNOŚCI
- 19:00 Msza św. Kaplica, Dom Parafii Świętej Rodziny II p,
- 20:00 Konferencja: KS. ARTUR NAGRABA, proboszcz Parafii św. Apostołów Jana i Pawła
- Przykład życia: DR ERNESTO COFIÑO (1899 – 1991 Gwatemala) Ojciec pediatrii w Gwatemali, żył z Bogiem na co dzień odnajdując Go w swoich pacjentach.
- Materiały dr Maria Kozera
13 II 2025 – SŁOWO BOŻE – RECEPTA NAJLEPSZEGO LEKARZA
- 19:00 Msza św. Kaplica, Dom Parafii Świętej Rodziny, II p.
- 20:00 Konferencja
- Przykład życia: DR ALEKSANDRA GABRYSIAK (1942-Radzymin – 1993 Elbląg) diagnosta laboratoryjny i lekarz hospicjum domowego, lekarz ciała i duszy dla samotnych matek w nieplanowanej ciąży, adoptowała dziecko w swoich działaniach inspirowała się Ewangelią
- Materiały: Dr Anna Rutowska
Wielki Post – 5 III 2025 – Środa Popielcowa – REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
13 III 2025 – EUCHARYSTIA– SZKOŁA AKCEPTACJI CIERPIENIA BY LECZYĆ INNYCH
- 19:00 Msza św Kaplica, Dom Parafii Świętej Rodziny, II p.
- 20:00 Konferencja: KS. MARCIN OŻÓG, proboszcz parafii Chrystusa Króla
- Przykład życia; Sł. Boża S .WANDA BONISZEWSKA (1907-2003) polska stygmatyczka, ze zgromadzenia Sióstr od Aniołów, wiele czasu przebywała w więziennych szpitalach ofiarując swoje cierpienie za duszę kapłanów.
- Materiały: Dr Marysia Jakubiak
WIELKANOC 20 IV 2025 – WIOSENNE DNI SKUPIENIA JÓZEFÓW
8 V 2025 – DAR WSPÓLNOTY – ŻYCIODAJNA MODLITWA WSTAWIENNICZA
- 19:00 Msza św. Kaplica, Dom Parafii Świętej Rodziny, II p.
- 20:00 Konferencja: KRZYSZTOF, katechista, droga akceptacji nieuleczalnej choroby i MARIA PATYNOWSKA, opiekunka przewlekle chorych
- Przykład życia ŚWIĘCI MAŁŻONKOWIE ZELIA I LUDWIK MARTIN
- Materiały Mgr Małgorzata Babińska
12 VI 2025 – HARMONIA NAUKI I WIARY – SZUKANIE PRAWDY I NAWRACANIE SIĘ
- 19:00 Msza św. Kaplica, Dom Parafii Świętej Rodziny, II p.
- 20:00 Konferencja: DR N. MED. EWA SLIZIEŃ KUCZAPSKA, spec. Ginekologii i położnictwa, Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny
- Przykład życia DR ALEXIS CARREL, chirurg naczyniowy, nawrócony ateista, który łączył profesjonalną wiedzę z wiarą, po doświadczeniu w Lourdes cudu uzdrowienia pacjentki
- Materiały dr Grażyna Rojek
Wg Księgi Izajasza (Iz 12, 1-6 ): Ty powiesz w owym dniu: Wychwalam Cię, Panie, bo rozgniewałeś się na mnie, lecz Twój gniew się uśmierzył i pocieszyłeś mię! Oto Bóg jest zbawieniem moim! Będę miał ufność i nie ulęknę się, bo mocą moją i pieśnią moją jest Pan. On stał się dla mnie zbawieniem! Wy zaś z weselem wodę czerpać będziecie ze zdrojów zbawienia. Powiecie w owym dniu: Chwalcie Pana! Wzywajcie Jego imienia! Rozgłaszajcie Jego dzieła wśród narodów, przypominajcie, że wspaniałe jest imię Jego! 5 Śpiewajcie Panu, bo uczynił wzniosłe rzeczy! Niech to będzie wiadome po całej ziemi! Wznoś okrzyki i wołaj z radości, mieszkanko Syjonu, bo wielki jest pośród ciebie Święty Izraela!»
Polecamy książki:
Wielu osobom wydaje się, że stosowanie antykoncepcji jest najlepszym sposobem zaplanowania liczby dzieci w małżeństwie. Czy Tobie także? W tej książce znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania: Czy antykoncepcja zawsze zapobiega ciąży? Czy jest bezpieczna? Jak wpływa na zdrowie kobiety i jej dzieci? Czy poprawia satysfakcję z seksualnego spotkania> Jaki ma wpływ na relację kobiety i mężczyzny? Jakie zagrożenia dla życia matki i dziecka stwarza? Czy antykoncepcja hormonalna jest potrzebna w planowaniu rodziny?
Na kartach tej książki specjaliści farmacji, ginekologii i pediatrii, w oparciu o wiedzę z badań naukowych oraz własnych oraz własnych obserwacji, przekazują informacje o wpływie środków antykoncepcyjnych na stan zdrowia kobiet, ich dzieci oraz na relacje małżeńskie.
Zawarte w książce informacje wzbogacą Twoją wiedzę i pomogą w podejmowaniu decyzji najlepszych dla Ciebie, Twojej kobiecości i dla zdrowia Twoich dzieci.
Stetoskop i Habit (2017)
STETOSKOP I HABIT (oprac. Grażyna Rybak, Alicja Moszczyńska- Kowalska, s. Benedykta, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, 2017)
Książka powstała z inspiracji lekarek Środowiska Medycznego Świętej Rodziny oraz Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Zawiera opublikowane po raz pierwszy notatki duchowe pierwszej błogosławionej polskiej lekarki, doktor Bogumiły Noiszewskiej – która później nosiła imię siostry Ewy od Opatrzności, niepokalanki – oraz listy jej kierownika duchowego, sługi Bożego księdza biskupa Zygmunta Łozińskiego.
Doktor Ewa, córka wybitnego polskiego okulisty profesora Kazimierza Noiszewskiego, w swoim Zeszyciku zapisała, że każda praca może być modlitwą, i znalazła sposób, by taką była. Czy dla nas, ludzi XXI wieku, godziny pracy zawodowej są czasem modlitwy? Czy czas pracy może być przestrzenią rozmów z Bogiem, okazją spotkania z Jedynym Miłującym, i to wiele razy w ciągu dnia?
Słowa Zeszyciku ułatwiają odkrycie tej możliwości. Lektura pozwala odpocząć, zastanowić się w ciszy nad swoją drogą w życiu, odkryć, czym jest duchowość kobiety, wrażliwość lekarza, mądrość nauczyciela, obecność wychowawcy i powołanie zakonnicy. Zawiera odpowiedzi na pytania o to, co wpływa na sposób działania człowieka, na jego decyzje, wybór zawodu, a także na relacje z ludźmi cierpiącymi. Opublikowane razem z notatkami doktor Ewy listy jej kierownika duchowego zawierają konkretne porady duchowe i ukazują piękną relację osób. Pokazują sposób współpracy z Kapłanem-Ojcem na drodze nieustannego rozwoju duchowego studenta, lekarza, nauczyciela i siostry zakonnej.
Książkę można nabyć w Księgarni Świętej Rodziny przy kościele Świętej Rodziny na Zaciszu oraz w Wydawnictwie Sióstr Loretanek:
http://sklep.loretanki.pl/200-ksiazki
„Nie bój się tej choroby ani żadnej innej”
Środowisko Medyczne Świętej Rodziny opublikowało dwie prelekcje ks. Andrzeja Mazańskiego pod wspólnym tytułem: „Nie bój się tej choroby ani żadnej innej”, wygłoszone do medyków podczas naszych spotkań czwartkowych na Zaciszu. Ci, którzy na co dzień profesjonalnie opiekują się chorymi i pragną to czynić coraz lepiej, zgodnie z medycyną XXI wieku i w duchu miłosierdzia, mogli usłyszeć, jak Matka Boża z Guadalupe bez trudu uzdrowiła śmiertelnie chorego człowieka, uwalniając z lęku opiekującego się nim Indianina Juana Diego. Nieuleczalnej choroby lękają się i pacjenci, i lekarze, bo schorzenia prowadzące do śmierci najbardziej odsłaniają naszą bezradność. Jako leczący i jako leczeni zazwyczaj mamy skłonność do opierania się wyłącznie na profesjonalnej wiedzy medycznej, pomijając obecność zarówno Najlepszego Lekarza jak i Jego matki Cudownej Lekarki. Jak mówił dr Antoni Kępiński; „Miłość jest jednym z najsilniejszych antidotów na uczucie lęku, dlatego tak ważną odgrywa rolę w relacjach pacjenta z lekarzem i pielęgniarką.” Jak zdobyć to antidotum, jak napełniać nim swoje serce? O tym jest książka, która przybliża pełną miłości obecność Maryi w naszym życiu, przypomina przesłanie objawień z Guadalupe oraz ukazuje postać Maryi jako pierwszego tabernakulum, w którym możemy adorować i spotykać na co dzień Boga, także w naszej pracy dla chorych. Książka dostępna jest w naszej Parafii.
„Bądź ze mną gdy idę do chorych”
Fragmenty tych rozważań były prezentowane przez autorkę, specjalistę chorób dzieci Grażynę Rybak podczas spotkań Środowiska Medycznego Świętej Rodziny, w ramach rocznego cyklu spotkań pt. Być narzędziem Twojej Miłosiernej Miłości (wg słów św. Jana Pawła II, Modlitwa Lekarza). Opublikowane refleksje lekarza praktyka, odsłaniają sposób wewnętrznego podejścia do cierpienia, choroby, leczenia i relacji z pacjentami a także rolę kierownika duchowego na drodze rozwoju duchowego.
Przedstawione tu inspirujące w praktyce medycznej słowa z objawień św. Siostry Faustyny, oraz przykład miłosiernego sposobu pracy lekarza dr Edmunda Wojtyły – brata św. Jana Pawła II mogą nam pomóc poruszać się w szpitalu, poradni i domu w przestrzeni Miłosierdzia, by być dla chorych skuteczną pomocą i ulżyć im w cierpieniu.