Rycerze Jana Pawła II
Zakon Rycerzy Jana Pawła II (łac. Ordo Militiae Joanni Pauli II) to katolickie stowarzyszenie publiczne wiernych, zrzeszające mężczyzn, będące podziękowaniem za pontyfikat św. Jana Pawła II. Pierwsza chorągiew powstała 1 kwietnia 2011. Reguła została zatwierdzona 2 kwietnia 2012 roku przez arcybiskupa Henryka Hosera.
Podstawowym celem Zakonu Rycerzy Jana Pawła II jest formacja katolickich mężczyzn świeckich na wzór Jana Pawła II (Karola Wojtyły), który niejednokrotnie swoim życiem dawał świadectwo męskości i świętości, pokazując, że te dwie wartości można połączyć na większą chwałę Bożą! Ten zasadniczy cel Rycerze Jana Pawła II chcą realizować poprzez zaangażowanie w takie rodzaje aktywności jak:
1) dążenie do świętości swoich członków,
2) obrona wartości chrześcijańskich, w tym rodziny, życia (od poczęcia do naturalnej śmierci),
3) dbanie o rozwój patriotyzmu i miłości ojczyzny,
4) promocja nauczania Jana Pawła II,
5) promowanie katolickiej duchowości świeckich,
6) wzajemna pomoc bratnia,
7) wspieranie duchowieństwa (w każdej dziedzinie życia),
8) promocja duchowości mężczyzny,
9) wspieranie chrześcijan.
Rycerze
Członkiem wspólnoty może być każdy pełnoletni mężczyzna katolik, zobowiązujący się przestrzegać reguły. Wystąpienie z prośbą o przyjęcie w poczet członków jest skuteczne jedynie wówczas, gdy aplikujący zostanie polecony – jedyną drogą dostania się do zgromadzenia jest zaproszenie przez innego rycerza. Następnie rozpoczyna się co najmniej sześciomiesięczny okres próbny, po którym następuje głosowanie nad przyjęciem kandydata. Po przyjęciu następuje ślubowanie.
Są cztery stopnie rycerskie:
Wiara (Fides)
Miłosierdzie (Misericordia)
Solidarność (Solidarite)
Patriotyzm (Patriae)
Wszyscy rycerze są zobowiązani do aktów miłosierdzia.
Strój zakonny – Strojem ceremonialnym jest czarny mucet z żółtym obszyciem i herbem zakonu znajdującym się na piersi i plecach.
Jednostki organizacyjne:
Generalat – Wszyscy Prowincjałowie tworzą Radę Generalną. Kadencja Generała nie jest ograniczona, aczkolwiek w każdej chwili może zostać przerwana.
Prowincja – Na czele prowincji stoi Prowincjał, którego kadencja wynosi cztery lata.
Komandoria – Komandoria odpowiada terytorialnie diecezji. Komandorię tworzą Wielcy Rycerze z każdej chorągwi. Mają oni prawo do wybierania Komandora, który reprezentuje zgromadzenie w relacjach z władzami kościelnymi i świeckimi. Kadencja Komandora trwa 3 lata.
Chorągiew – Najmniejszą jednostką organizacyjną zgromadzenia jest chorągiew, którą tworzy dana parafia. Do utworzenia chorągwi potrzebnych jest sześciu braci oraz zgoda proboszcza danej parafii, który po jej utworzeniu staje się kapelanem wspólnoty. Dowódcą chorągwi jest Wielki Rycerz, który jest jednym z trzech oficerów (oprócz niego Kanclerz i Skarbnik) wybieranych na roczną kadencję.
W naszej parafii w 2012 r. została erygowana XI. Chorągiew Świętej Rodziny.
Bracia spotykają się w pierwsze środy miesiąca o godz. 18.45 w domu parafialnym.
Kapelanem Chorągwi Świętej Rodziny jest ks. Prałat Kanonik Gremialny Kapituły Konkatedralnej Andrzej Mazański
Aktualny skład Chorągwi Świętej Rodziny:
Funkcyjni:
Wielki Rycerz – Zbysław Suchożebrski
Kanclerz – Stanisław Kostewicz
Chorąży – Edward Kot
Skarbnik – Marek Cieciera
Rycerze:
Jerzy Turkiewicz
Dariusz Rynio
Wiesław Trębicki
Kadeci:
Kacper Niwiński
Jeremi Sip
Aleksander Suchożebrski