Droga Neokatechumenalna
W pierwotnym Kościele, kiedy świat był pogański, ten, kto chciał zostać chrześcijaninem, musiał rozpocząć „katechumenat”, będący przygotowaniem do Chrztu. Droga Neokatechumenalna nie jest ruchem, czy stowarzyszeniem, lecz narzędziem w łonie parafii, by na nowo przywieść do wiary ludzi, którzy ją porzucili. Zapoczątkowana w latach sześćdziesiątych w jednym z ubogich przedmieść Madrytu, przez Kiko Argüello i Carmen Hernández, została poparta przez arcybiskupa Madrytu Casimiro Morcillo, który dostrzegł w tej pierwszej grupie rzeczywiste odkrycie Słowa Bożego i praktyczną realizację odnowy liturgicznej, wprowadzanej wówczas przez Sobór Watykański II. Wziąwszy pod uwagę pozytywne doświadczenie w parafiach Madrytu i Rzymu, w 1974 r. Kongregacja Kultu Bożego określiła to doświadczenie mianem „Drogi Neokatechumenalnej”.
W ten sposób zaczęło realizować się objawienie z 1959 r., w którym Kiko otrzymał polecenie od Najświętszej Dziewicy Maryi: „Trzeba tworzyć wspólnoty chrześcijańskie takie jak Święta Rodzina z Nazaretu, które żyłyby w pokorze, prostocie i uwielbieniu, gdzie drugi jest Chrystusem”. Te słowa Kiko umieścił na ikonie Bogarodzicy, którą namalował w 1973 r. i która jest szczególnie bliska wstępującym na Drogę.
Ikona Świętej Rodziny, Kiko Arguello
Droga Neokatechumenalna na Zaciszu
W naszej parafii istnieją dwie wspólnoty neokatechumenalne. Pierwsza wspólnota zawiązała się w 1994 roku, po katechezach głoszonych przez ekipę katechistów z parafii św. Feliksa w Marysinie Wawerskim, i liczy teraz około 30 osób.
Druga wspólnota powstała w 2004 roku po cyklu katechez głoszonych już przez ekipę katechistów z pierwszej wspólnoty. Liczy obecnie około 15 osób i ma za sobą etap pierwszego skrutynium.
W 2011 roku członkowie pierwszej wspólnoty rozpoczęli etap Traditio. Zostali rozesłani przez księdza arcybiskupa Henryka Hosera i przez około trzech lat chodzili raz w tygodniu po domach naszej parafii, dając świadectwo działania Pana Boga w ich życiu.
W Wielkim Poście roku 2015 członkowie wspólnoty, w trakcie etapu zwanego Redditio Symboli, składali w czasie uroczystych nieszporów publiczne wyznanie wiary. Na zakończenie, w Niedzielę Palmową, otrzymali w czasie Mszy świętej palmy jako znak zwycięstwa Chrystusa w ich życiu.
W latach 2013 i 2014 w kolejne niedziele w czasie paschalnym obie wspólnoty zorganizowały na terenie parafii, w okolicy Lasku Bródnowskiego, akcje ewangelizacyjne. Działo się to w ramach ogólnoświatowej „Wielkiej Misji na Placach”, jaką Droga Neokatechumenalna podjęła w odpowiedzi na wezwanie Ojca Świętego. W kolejnych latach członkowie naszych wspólnot brali udział w takich akcjach na Placu Szembeka.
Na konwiwencjach, liturgiach i Eucharystiach sprawowanych we wspólnotach spotyka się teraz około 45 osób, w tym 14 małżeństw.Pięć z nich zostało zawartych już we wspólnocie. Ich owoc to 19 dzieci.
Młodzi z naszych wspólnot, dzięki solidarnej pomocy wszystkich jej członków, wielokrotnie uczestniczyli w spotkaniach z Ojcem Świętym jak np. w Loreto w 1995 i w Ziemi Świętej, a także podczas Światowych Dni Młodzieży w Paryżu w 1997, Rzymie w Roku Jubileuszowym, Toronto w 2002, Kolonii w 2005 r., Sydney w 2008 roku, Madrycie w 2011 i Rio de Janeiro w 2013 roku. W 2016 roku w czasie Światowych Dni Młodzieży w Polsce, poza pielgrzymami przyjmowanymi w parafii, gościliśmy także wielonarodową grupę pielgrzymów (Maltańczyków, Hiszpanów, Włochów), którzy wraz ze swoimi rodzinami przebywają na misji w Szwecji. Kilka osób służyło pomocą pielgrzymom w ramach wolontariatu w Warszawie i Krakowie.
Członkowie wspólnoty od lat włączają się w wydarzenia w parafii: rozprowadzają palmy w Niedzielę Palmową, budują jeden z ołtarzy na Uroczystość Bożego Ciała, uczestniczą w organizacji festynu parafialnego, dzielą się swoim świadectwem z młodzieżą przygotowującą się do Sakramentu Bierzmowania.