Małżeństwo
W Parafii Świętej Rodziny na Zaciszu kurs przedmałżeński rozpocznie się w poniedziałek, 23 września 2024 r. o godz. 20.00 w domu parafialnym. Kolejne spotkania kursu będą odbywały się w poniedziałki o godz. 20.00. Zapraszamy narzeczonych!
Gdzie powinien odbyć się ślub?
Ślub odbywa się z zasady w parafii narzeczonej lub narzeczonego. W uzasadnionych przypadkach można zawrzeć Sakrament Małżeństwa w innym kościele parafialnym po uzyskaniu od swego proboszcza tzw. licencji.
Kiedy narzeczeni powinni się zgłosić?
Narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej trzy miesiące przed ślubem (oczywiście dużo wcześniej można ustalić termin ślubu) w celu spisania protokołu przedślubnego i wygłoszenia zapowiedzi.
Jakie są potrzebne dokumenty do zawarcia małżeństwa?
Dokumenty, jakie należy dostarczyć do spisania protokołu, to:
– aktualne metryki chrztu (z datą nie wcześniejszą niż 3 miesiące przed ślubem), z adnotacją, że potrzebne są do zawarcia ślubu, zaświadczenie o bierzmowaniu.
– zaświadczenie z USC o „braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa”,
– świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego (lub informacji, że narzeczeni są w jego trakcie) i odbycia trzech spotkań w poradni rodzinnej.
Zapraszamy małżeństwa i narzeczonych do Parafialnego Centrum Formacji Rodziny na spotkania i konsultacje:
poniedziałki w godz. 18:00-21:00 (tel. 665 807 834)
Przed zawarciem Sakramentu Małżeństwa narzeczeni powinni zgłosić się, aby spisać akt małżeństwa. Powinni przynieść ze sobą: zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach, zaświadczenie o odbytej pierwszej spowiedzi przedślubnej (po zgłoszeniu na zapowiedzi) oraz podać dane osobowe świadków: imiona, nazwiska, wiek i adres zamieszkania.
Czego żąda się, gdy jeden z małżonków nie jest katolikiem?
Małżeństwo mieszane (między katolikiem i niekatolikiem ochrzczonym) musi uzyskać wyraźne zezwolenie władzy kościelnej. W przypadku różnicy religii (między katolikiem i nie ochrzczonym) do ważności małżeństwa wymagana jest dyspensa.
Ważne jest, aby małżonkowie znali i akceptowali cele oraz istotne właściwości małżeństwa, i żeby małżonek katolicki potwierdził swoje zobowiązania, iż zachowa swoją wiarę i zapewni chrzest oraz wychowanie katolickie przyszłym dzieciom.