Adoracja – instrukcja obsługi

Adoracja jest zaproszeniem do uklęknięcia przed Jezusem ukrytym w Hostii, aby wyznać, że w tym kawałku chleba czeka na nas żywy Bóg, który tu i teraz jest obecny. Ten kawałek chleba, umieszczony w złotej otoczce monstrancji, objawia imię Boga: JA JESTEM.

Nie ma jednej, uniwersalnej instrukcji, jak przeżywać adorację, ponieważ to Duch Święty prowadzi i towarzyszy każdemu z nas w jego osobistej pielgrzymce wiary.

Podczas adoracji nie bójmy się prostoty i ciszy. Nie obawiajmy się przyjąć postawy jedynie trwania przed Panem i patrzenia na Niego – to naprawdę wystarczy.  „Ja patrzę na Niego, a On patrzy na mnie”. Tak św. Jan Maria Vianney, patron wszystkich proboszczów, opisywał istotę życia chrześcijańskiego, jakim jest adoracja Najświętszego Sakramentu. Cisza może być na początku trudna. Jak odłożyć telefon? Jak opanować gonitwę myśli, skoro jesteśmy przyzwyczajeni do ciągłego działania i aktywności? Pan Jezus zna nasze trudności i ograniczenia, a mimo to zaprasza nas, aby po prostu z Nim być. Czeka. Jest cierpliwy.

„Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11,28).  To zaproszenie Jezusa stanowi serce adoracji. Nie przychodzimy do Niego jako doskonali, skupieni, czy „godni”, ale właśnie jako utrudzeni i obciążeni, z naszym zmęczeniem, lękiem i pogubieniem. Jezus nie oczekuje wielkich słów ani doskonałej formy – On pragnie naszej obecności. W adoracji odnajdujemy odpowiedź na głód serca – pokrzepienie, którego źródłem nie są emocje, ale Jego cicha obecność.

Może pomocą będą nam rady s. Teresy, klaryski klauzurowej od Wieczystej Adoracji w Słupsku:

1. Na początku – po prostu przyjdź. Przyjdź mimo przeszkód, które odczuwasz w sobie. Wbrew temu, co myślisz o sobie. Bo stajesz przed Miłosierdziem, wchodzisz w otwarte ramiona Miłości. Jezus Eucharystyczny w Hostii – to Jezus Miłości.

2. Wylewaj przed Bogiem swoje serce. Trwaj przed Nim w prawdzie o sobie. Gdy masz gonitwę myśli i bałagan w głowie – oddawaj Panu Jezusowi ten stan, w którym jesteś.

3. W czasie adoracji niebo łączy się z ziemią w uścisku miłości. Nie jesteś sam. Jest z nami Matka Najświętsza, wierzymy, że są aniołowie i święci. Możesz ten czas oddać przez ręce Maryi – by to Ona wielbiła Jezusa w sposób doskonały.

4. Daj się prowadzić Duchowi Świętemu. Słuchaj, co podpowiada serce. Pan mówi do każdego z nas w naszym wnętrzu, w najbardziej intymnym dialogu.

5. Twoja niemożność skupienia też może być modlitwą. Jeśli swoje trudności oddajesz Jezusowi – to już jest modlitwa.

6. Nie oceniaj swojej modlitwy. Niczego nie planuj, aby potem się nie rozczarować. Daj się prowadzić. Nie oczekuj nadzwyczajności – wystarczy obecność, a Pan dokona tego, co zamierza.

7. Dziękuj Jezusowi za czas spędzony z Nim. Często wydaje się, że „nic się nie wydarzyło” – nie było natchnień, fajerwerków. Ale największym cudem jest Jego obecność, prawdziwa obecność Boga w tym kawałku chleba. I łaska, że możemy przed Nim stanąć – bez żadnych naszych zasług.

Pan Jezus jest żywą i realną Osobą, z którą spotykamy się w adoracji – tak jak spotykamy się z bliskim człowiekiem, któremu wystarcza nasza zwyczajna, codzienna obecność. Nie trzeba zakładać długiego czasu przebywania na adoracji, ale ważna jest systematyczność spotkań.

Dlatego zrób ten pierwszy krok, zaryzykuj, przyjdź i pozwól się poprowadzić. Duch Święty napisze dla ciebie indywidualną instrukcję adoracji.

„Jezus wstał i zawołał donośnym głosem: «Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzy we Mnie – niech przyjdzie do Mnie i pije! Jak rzekło Pismo: Rzeki wody żywej popłyną z jego wnętrza»”. (J 7,37-38)

To słowa Jezusa wypowiedziane w czasie Święta Namiotów, zapowiadające dar Ducha Świętego. Podczas adoracji, choć wszystko dzieje się w ciszy, to właśnie wtedy w duszy może rozpocząć się głęboka i trwała przemiana. Nawet jeśli nie od razu ją zauważymy – to woda żywa zaczyna płynąć i nawadniać naszą wewnętrzną pustynię, przynosząc pokój, uwolnienie i nowe życie.

Pozwól sobie na chwilę wolnego czasu i spędź ją przed Panem na adoracji.

Grupa Adoracji

ADORACJA Najświętszego Sakramentu w kościele Świętej Rodziny:

Pierwsza niedziela miesiąca: 
16:00-17:30 adoracja w ciszy
19:00-20:00 modlitwa uwielbienia śpiewem

Czwartki: 
16:00-18:00 adoracja w ciszy
19:00-20:00 różańcowa modlitwa wstawiennicza przed Najświętszym Sakramentem

Soboty: 
19:00-22:00 adoracja w ciszy, z pieśnią i Słowem Bożym