To Bóg ma ostatnie słowo

W poniedziałek, 30 września, o 19:30 w naszym kościele rozpoczynają się katechezy. Głosić je będzie grupa świeckich katechistów z pierwszej wspólnoty neokatechumenalnej pod przewodnictwem księdza proboszcza. Kolejne katechezy – w czwartki i poniedziałki o 19:30. Serdecznie zapraszamy.

W maju tego roku minęło trzydzieści lat od czasu, gdy w naszej parafii były głoszone po raz pierwszy katechezy dla dorosłych i młodzieży. Słowo, które wtedy usłyszałem, zaprosiło mnie do przeżywania wiary w Kościele we wspólnocie neokatechumenalnej. Jestem w niej do dziś.

Wtedy słuchałem jako trzydziestokilkulatek. Pamiętam, że szczególnie poruszyło mnie to, jak głoszący katechezy świeccy odnosili biblijne Słowo do swojego życia – konkretnego, zwykłego życia małżonków, rodziców, dorosłych dzieci. Jak zapraszali do patrzenia na moje własne życie przez pryzmat Słowa. Jak mówili o Bogu – Ojcu, Synu i Duchu – który jest miłością, nie abstrakcyjną, lecz konkretną. O Bogu, którego mogę zobaczyć w swoich życiowych doświadczeniach – pięknych, ale także trudnych. Może nawet szczególnie w tych trudnych.

Potem było doświadczenie wspólnoty, dalekiej od ideału, ale żywej. Wspólnej modlitwy, wspólnych prób, wspólnych pytań o wiarę, poznawania siebie nawzajem i siebie samych.

Trudno nie być wdzięcznym za wszystkie cuda Bożej miłości, jakich doświadczaliśmy we wspólnocie: za odbudowane małżeństwa i relacje, za narodzone dzieci, za cierpliwie znoszone choroby. Bóg wciąż mi pokazuje, że jest obecny, a Jego słowo ma moc.

Wojciech Widłak