Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Najkrótszą i najczęściej odmawianą modlitwą za zmarłych jest Wieczny odpoczynek… Znamy ją wszyscy na pamięć. Spróbujmy przez chwilę zastanowić się nad jej treścią. Zawiera ona w sobie trzy ważne wyrazy: wieczny, odpoczynek i światłość, z których każdy ma swoje znaczenie, ale połączone ze sobą tworzą pewną całość.

Przymiotnik – wieczny – odnosi się do wieczności, oznacza coś ponadczasowego, nieprzemijającego, niezniszczalnego. Pozostaje z nim w relacji słowo – odpoczynek. Nie wyczerpuje on jednak znaczenia w jakim używamy go na co dzień czyli relaks, wypoczynek, wytchnienie. To nawiązanie m.in. do słów z Apokalipsy św. Jana: „Błogosławieni, którzy w Panu umierają – już teraz. Zaiste, mówi Duch, niech odpoczną od swoich mozołów, bo idą wraz z nimi ich czyny” (Ap 14, 12). Oznacza on zatem odpoczynek w Bogu samym, wieczne szczęście, doświadczenie radości nieba w społeczności Świętych gdzie nie ma już przystępu żaden ból ani cierpienie.

Na koniec światłość. Św. Jan Ewangelista w swoim Pierwszym Liście napisał: „Bóg jest światłością, a nie ma w Nim żadnej ciemności”, w Ewangelii zaś przytacza słowa samego Jezusa: „Ja jestem światłością świata; kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia” (J 8, 12). Przez sakrament chrztu świętego staliśmy się dziećmi światłości, dziećmi Bożymi, przeznaczonymi do współudziału w chwale Chrystusa na wieczność. 

Odmawiając zatem tę krótką modlitwę Wieczny odpoczynek… prosimy za zmarłymi, aby przez spotkanie z Miłością oczyszczającą ich z brudu grzechu zostali ogarnięci i przyjęci przez Wieczną Światłość, która „nie zna zachodu”.

MODLITWA ZA DUSZE W CZYŚĆCU CIERPIĄCE
100 razy „Wieczny odpoczynek”

Modlitwa oparta na objawieniach bł. Taidy z 360 r.

Ojcze nasz…
Zdrowaś Maryjo…
Wierzę w Boga…

(50 razy odmówić)                             

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci, niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

Modlitwa:
O Rany najświętsze naszego Jezusa, któreście tyle bólu i Krwi Go kosztowały. Rany najczcigodniejsze, będące dowodem Jego nieskończonej ku nam miłości, zlitujcie się nad biednymi duszami w czyśćcu cierpiącymi i nade mną, nędznym grzesznikiem.

(Ponownie 50 razy odmówić)

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci, niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen

Modlitwa:
Dusze święte, któreście z tego świata przeszły do czyśćca i jesteście w niebie oczekiwane, módlcie się za mną i proście o wszystkie potrzebne mi łaski…, o które żebrzę przed Majestatem Boskim.
Amen.

Koronka ta posiada Imprimatur abp Adama Szala, metropolity przemyskiego z dnia 25 marca 2020 roku L.dz. 433/151/2020. do prywatnego odmawiania.  https://wenanty.pl/bractwo-dusz-czysccowych/

Za dusze czyśćcowe nie tylko mamy się modlić, ale i pamiętać, że zgodnie z nauką Kościoła możemy się do nich zwracać z prośbą o wstawiennictwo za nas u Pana Boga. (Por. KKK, 958)

S. Kinga Szczurek
ze Zgromadzenia Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych