Katechezy – wołanie i echo

W naszej parafii trwają katechezy dla dorosłych i młodzieży, głoszone przez katechistów z parafialnej wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej.

Słowo „katecheza” kojarzy się najczęściej z nauczaniem religii w szkole. Tymczasem pochodzi ono od greckiego czasownika katecheo, który można tłumaczyć jako „wołać z góry” oraz „wywoływać echo”. Katecheza to nie tylko „wykład”, lecz także rodzaj rozmowy i zaproszenie do refleksji. Posoborowa „Ogólna Instrukcja Katechetyczna” z 1971 r. określa katechezę jako pogłębiony przekaz orędzia zbawienia.

Czy da się chodzić po wodzie? Jaki związek z moim życiem ma odpowiedź na to pytanie? Co przeszkadza człowiekowi w osiągnięciu szczęścia? Niesprawiedliwe struktury społeczne, bieda, choroby… i co jeszcze? Co sprawia, że nasi najbliżsi – rodzeństwo, dzieci, wnuki, przyjaciele – odchodzą z Kościoła? Czy da się coś zrobić, żeby powrócili? Czy ja mogę coś zrobić? Co to znaczy, że Kościół jest sakramentem zbawienia? Kogo Bóg kocha bardziej – tych, którzy Go kochają, czy tych, którzy są wobec Niego obojętni? A co z tymi, którzy z Nim walczą?

To niektóre z kwestii poruszanych w poprzednich katechezach. Przed nami kolejne: o Zmartwychwstaniu – dwa tysiące lat temu i dziś, o tym, jak chrześcijanin może zasłużyć na przebaczenie, o Abrahamie – zwanym „ojcem wiary”, a bardzo podobnym do każdego z nas…

Katechezy są także otwartym zaproszeniem do przeżywania wiary w małej wspólnocie – dla każdego, kto zechce.

Zapraszamy w poniedziałki i czwartki o 19:30 do domu parafialnego.

Ksiądz proboszcz i katechiści