DIAKONIA GOŚCINNA ŚWIĘTEJ RODZINY

Od początku marca 2022 w naszej parafii działa Diakonia Gościnna Świętej Rodziny, która powstała jako odpowiedź zaciszańskiej społeczności na potrzeby bliźnich z Ukrainy, którzy trafili do Polski w wyniku wojny. Co oznacza nazwa Diakonia Gościnna? Diakonia jest określeniem służby we wspólnocie Kościoła. Gościnność zaś jest jedną z postaw chrześcijańskiej miłości bliźniego obrazowaną wielokrotnie na kartach Starego i Nowego Testamentu. Warto tu przytoczyć chociażby fragment jednego z listów św. Pawła: Niech trwa braterska miłość. Nie zapominajmy też o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, aniołom dali gościnę. (Hbr 13,1-3)

Krótkie podsumowanie

Szacujemy, że od lutego do maja około 120 uchodźców korzystało z gościnności naszych parafian. Niektórzy przybysze spędzili na Zaciszu kilka nocy, tydzień albo dwa, inni pozostają u Gospodarzy od ponad dwóch miesięcy. W tym czasie wydarzyło się wiele dobrego. Przybysze otrzymali nie tylko dach nad głową, mają zaspokojone potrzeby życiowe, otrzymali też wsparcie w kwestiach administracyjno-organizacyjnych. Większość dzieci trafiła do szkół i przedszkoli. Staramy się pomóc w znalezieniu pracy lub chociażby doraźnych źródeł dochodu. W każdą środę o godz. 10:00 odbywają się w domu parafialnym lekcje polskiego, a wieczorem o 19:00 jest spotkanie z wolontariuszami, tzw. herbatka polsko-ukraińska. W niedzielę 24 kwietnia odbyła się agapa wielkanocna. Dzięki spotkaniom i wspólnym działaniom nawiązaliśmy wiele ciepłych, przyjacielskich relacji między sobą nawzajem i z przybyszami.

Jakie są potrzeby?

Nadal dostajemy zapytania o możliwość przyjęcia pod opiekę uchodźców, obecnie najczęściej są to osoby, które od jakiegoś czasu są w Polsce i potrzebują zmienić miejsce zakwaterowania (szukają noclegu czasem na kilka nocy, czasem na dłużej). Jeśli ktoś ma możliwość i otwartość, aby przyjąć na jakiś czas przybyszów prosimy o zgłoszenie się pod numer telefonu: 662 161 378.

Kontynuujemy zbiórkę produktów pierwszej potrzeby, aby przekazać je potrzebującym: zarówno zakupy spożywcze (kasze, makarony, kawa, herbata, olej, cukier, mąka), a także chemię gospodarczą (papier toaletowy, pasty i szczotki do zębów dla dzieci i dorosłych, mydła, szampony, proszki do prania, podpaski, proszki i płyny do zmywania) oraz wszystko, co zużywa się podczas normalnego domowego życia. Jako Diakonia Gościnna prowadzimy też zbiórkę pieniędzy w Internecie pod adresem: https://zrzutka.pl/kg6bc4

Bardzo potrzebna jest też pomoc w znalezieniu pracy lub chociażby dorywczych źródeł dochodu, które pomogą w usamodzielnieniu się przybyszów.

Bóg zapłać!

Niedawno zadzwonił do mnie telefon z Ukrainy. Okazało się, że to zadzwonił z Ukrainy tata jednego z naszych gości, żeby podziękować za to, że zaopiekowaliśmy się jego synem, synową i wnuczkami. Prosił, żeby przekazać podziękowania wszystkim z Kościoła – co niniejszym tekstem z radością czynię. Zapewnił o tym, że modli się za dobrodziejów swojej rodziny codziennie. W tym telefonie symbolicznie usłyszałam podziękowania wyrażone przez rodziców, mężów, krewnych i przyjaciół z Ukrainy za to, że zatroszczyliśmy się o bezpieczeństwo i godność ich bliskich w tych trudnych wojennych czasach.

Kilka lat temu obchodziliśmy w Kościele Powszechnym rok miłosierdzia, obecnie w Kościele trwa Synod o Synodalności – bez wątpienia dobro, które dzieje na Zaciszu i w całej Polsce jest owocem proroczego przepowiadania Kościoła. Odczytując znaki czasu działamy najlepiej jak umiemy służąc Chrystusowi w uciekających przed wojną przybyszach, służąc wsparciem materialnym, życzliwością, gościnnością. Z Bożą pomocą uczymy się żyć blisko z ludźmi z innego kraju, innych wyznań, o różnych doświadczeniach życiowych i temperamentach. Pomagając Bliźnim staramy się łączyć serce i rozsądek.

Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie. (Mt 25:31-45)

Marta