Zapraszamy na rekolekcje adwentowe w parafii od 18 do 20 grudnia 2020 r.

Rekolekcje adwentowe w dniach 18-20 grudnia 2020 r. w naszej parafii poprowadzi ks. Piotr Główka, proboszcz parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Legionowie. Wcześniej ks. Piotr był 10 lat na misjach na Ukrainie. Zapowiedział, że podczas rekolekcji będzie chciał mówić przede wszystkim o rodzinie. Rekolekcje będą odbywały się w drugiej części Adwentu, kiedy Słowo Boże mówi już o ostatnich wydarzeniach tuż przed narodzeniem Chrystusa Pana. Podczas rozmowy telefonicznej, którą przeprowadziliśmy na początku grudnia, która miała być zaproszeniem na rekolekcje, ks. Piotr mówił:

Przygotowując się do rekolekcji medytowałem nad Słowem Bożym i zobaczyłem, że to Słowo wplata się w obecny czas, kiedy rodzina jest tak mocno atakowana. Pan Bóg pokazuje nam, byśmy pochylili się podczas tych rekolekcyjnych dni nad rodziną. W szczególności, że Święta Rodzina patronuje Waszej parafii. Będzie więc okazja w tym czasie do refleksji nad własną rodziną. W piątek temat będzie dedykowany szczególnie ojcom, w sobotę dzieciom (myślę tu o młodzieży), a w niedzielę matkom. Jak ja, jako ojciec, matka, dziecko mam przyjąć Pana Jezusa w pozostałych członkach rodziny czy w tej konkretnej rodzinie? Jak przez siebie umożliwić przebywanie Jezusowi w rodzinie? Moim pragnieniem jest, by oprócz spotkania na Mszy świętej była też możliwość wieczornych spotkań stanowych podczas tych rekolekcyjnych, trzech dni. Proszę, żebyście przygotowali się na wiele przykładów z moich misji na Ukrainie, bo lubię je przywoływać. Bardzo serdecznie zapraszam Was na te rekolekcje. Mam nadzieję, że się rozpoznamy, bo już kiedyś byłem w Waszym kościele.

Pragnę przy okazji zapowiedzi rekolekcji podzielić się też pewnym pomysłem, który zrodził się w moim sercu, a o którym szerzej opowiem na żywo. Będę prosił Was o wsparcie materialne i modlitewne dzieła, które będę chciał podjąć. Nasza parafia jest pod wezwaniem Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, więc nie ma parafii bardziej powołanej do tego, żeby mieć kaplicę stałej adoracji Najświętszego Sakramentu i także wśród parafian jest ogromne pragnienie, żeby ona była.  Parafianie od lat się o to gorliwie modlą. Od świąt Bożego Narodzenia będę chciał zapalić moich parafian do tego, żebyśmy taką kaplicę zbudowali. Przebudujemy do tego boczną kaplicę kościoła. Ten mój pomysł jest jednak złożony, bo nie wystarczy tylko, żebyśmy sobie, dla własnej potrzeby stworzyli kaplicę adoracji Najświętszego Sakramentu, bo o tym marzyliśmy. Eucharystia musi nas prowadzić do czegoś więcej – do dania siebie, a nie tylko do tego, że będziemy się cieszyli, że sami adorujemy Pana Jezusa. I przyszedł mi do głowy dalszy plan tego pomysłu. Będąc na Ukrainie miałem okazję doświadczyć, że kościół na misjach żyje tylko dlatego, że mu pomagają. Wymyśliłem więc, że skoro nie mamy pieniędzy na jedną kaplicę adoracji Najświętszego Sakramentu, to wybudujmy dwie. Wszystkie pieniądze, które będą spływały na ten cel od razu będą dzielone na pół. Druga połowa będzie wysyłana do jakiegoś miejsca np. w Afryce, gdzie będzie wybudowana kaplica, jadłodajnia czy co tam jest akurat potrzebne. W tym celu pragnę nawiązać kontakt z konkretnym misjonarzem, wspólnotą, która zajęłaby się tym dziełem tam na miejscu, by środki były dobrze spożytkowane na konkretny cel i razem z parafianami będziemy ten cel wspomagać. Ten projekt wpisuje się w temat roku duszpasterskiego mówiącego o Eucharystii, a także realizuje wezwanie Papieża Franciszka do braterstwa, które zawarł w swojej encyklice.

Czekam na nasze spotkanie. Szczęść Boże!
ks. Piotr Główka