Panama czeka na ŚDM w 2019 roku

Pod koniec listopada nasz proboszcz ks. Andrzej Mazański odwiedził Panamę. Uczestniczył w delegacji Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM na czele z jej dyrektorem ks. Emilem Parafiniukiem. W delegacji uczestniczyła też Pani Aleksandra de Mezer, koordynator logistyki, która pomagała także w tłumaczeniu podczas spotkań, gdyż Panamczycy chętniej mówią po hiszpańsku, niż angielsku.

Ksiądz Proboszcz opowiada, że podczas pobytu ustalano szczegóły dotyczące udziału Polaków w Światowych Dniach Młodzieży w 2019. Polska delegacja spotkała się z nuncjuszem apostolskim, ambasadorem Polski i Polonią oraz Komitetem Organizacyjnym nadchodzącego spotkania młodych. Poproszona została także czwarta diecezja w Panamie o przyjęcie Polaków na dni w diecezjach. Dotychczas ustalone było, że młodzież z Polski uda się do trzech diecezji: Bocas del Torro (200 osób), Chitré (1000 osób) i Colón (500 osób), ale podczas rozmów z polską delegacją biskup Penonomé zapewnił, że także chętnie przyjmie polskich pielgrzymów w swojej diecezji.  Może to być nawet tysiąc osób, chociaż diecezja nie jest duża. Ma tylko osiem parafii, 10 posługujących księży, ale wielu bardzo zaangażowanych świeckich. Odwiedzając te diecezje nawiązaliśmy kontakty z odpowiedzialnymi za organizację ŚDM.
Ustalony został także tryb zgłaszania pielgrzymów.

Charakterystyczne jest, że rodziny w diecezjach są indywidualnie zapraszane przez organizatorów do przyjęcia młodych pielgrzymów. Tamtejsza młodzież zaangażowana w przygotowania chodzi od domu do domu i odwiedza poszczególne rodziny pytając wprost czy przyjmiecie pielgrzymów? W ten sposób na pomoc przy ŚDM otworzyło się już wiele rodzin, o czym dowiedzieliśmy się podczas wizyty w Panamie – mówi ks. Andrzej.

Zapytany o wrażenia stwierdza, że sama Panama robi wrażenie europejskiego miasta, a centrum wygląda jak amerykańskie downtown. Natomiast dla nas egzotyczna może być przyroda i klimat. Teraz w Panamie jest pora deszczowa – podczas naszej wizyty było więc bardzo gorąco (ponad 30 stopni) i codziennie przez kilka godzin padały ulewne deszcze.

Polska delegacja zwiedziła też Cinta Costera, czyli malowniczy komunikacyjno-rekreacyjny pas nadmorski w mieście Panama, gdzie ma odbyć się centralne spotkanie z Ojcem Świętym w styczniu 2019 r. Cinta Costera to obejmujący 26 ha teren odebrany morzu w Zatoce Panamskiej nad Oceanem Spokojnym. Przed kilkoma laty zbudowano tam siedmiokilometrową trasę szybkiego ruchu oraz popularny wśród turystów park z promenadą i obiektami sportowymi. Znajduje się pomiędzy dwoma zabytkowymi częściami miasta Panama, które powstało w 1519 r. W XVII wieku Panama była jednym z najbogatszych miast Nowego Świata. Miasto rozwijało się, miało półtora tysiąca mieszkańców, dużą katedrę z wieżą, której pozostałości zachowały się do dzisiaj, siedzibą władzy lokalnej w zamku, dużym żeńskim klasztorem klauzurowym i kilkoma klasztorami męskimi. W 1671 r. angielscy piraci w liczbie 1200, pod wodzą kapitana Morgana napadli na Panamę. Hiszpańska załoga dowodzona przez prezydenta audiencji panamskiej nie zdołali obronić miasta – piraci splądrowali je i spalili, połowa mieszkańców zginęła. Ci, którzy ocaleli zdecydowali, że wybudują nową Panamę. Miasto zostało odbudowane, ale nie na zgliszczach. Można więc powiedzieć, że w Panamie są dwa stare miasta do zwiedzania – ruiny, a drugie z zabudową z XVIII-XIX wieku. Pomiędzy nimi leży właśnie pięknie położona Cinta Costera.
W roku ŚDM Panama będzie świętowała więc także 500-lecie powstania miasta.  Warto wspomnieć, że 5 marca 1983 r.  Papież Jan Paweł II odwiedził Panamę. Jego obecność upamiętnia kaplica i pomnik.

Ksiądz Proboszcz zaprasza osoby, które będą chciały wyjechać do Panamy na ŚDM do udziału w spotkaniach formacyjnych „Oto ja!”, które mają przygotować duchowo młodzież na spotkanie z Ojcem Świętym. Pierwsze takie spotkanie odbędzie się 14 grudnia o godz. 19.00 w domu parafialnym przy kościele Świętej Rodziny. Następne będą odbywały się w każdy drugi czwartek miesiąca aż do 2019 r. (z wyłączeniem wakacji). Na te spotkania zostały przygotowane materiały dla uczestników.

Zachęca także do lektury ciekawej książki napisanej przez polskiego misjonarza księdza Józefa Gwóździa, który przebywał w Panamie. Był tam jedynym polskim misjonarzem. Jest to zarówno jego świadectwo jak i doskonały przewodnik po tym kraju, którą warto przeczytać, żeby zapoznać się  ze specyfika tego kraju. Książka jest cegiełką na zakup  „Biletu dla brata”. Kupując ją wspieramy młodzież, która pragnie wyjechać na ŚDM do Panamy, ale jest w trudnej sytuacji finansowej.  Książka jest do nabycia także w naszej parafialnej księgarni pod dzwonnicą.