Spotkanie Środowiska Medycznego Świętej Rodziny
Słabość pojawia się często na kartach Ewangelii. Można powiedzieć, że Bóg działa w słabości – mówił ks. dr hab. Robert Skrzypczak, prof. UKSW Wydziału Teologii podczas prelekcji wygłoszonej dla medyków, którzy spotykają się na Zaciszu.
– Oto Jezus posyła Apostołów, by leczyli ludzi ze słabości, leczyli ich wszelkie choroby – wyposażając ich we władzę. Człowiek podniesiony z nędzy własnej słabości nabiera szlachetności, staje się królewskiego pochodzenia – usłyszeli zebrani.
– Znakiem tego, że człowiek jest wydobyty ze słabości jest to, że w sytuacji próby nie zareaguje podłością, tylko szlachetnością – podkreślił ks. profesor.
Bóg słabość czyni narzędziem swojego działania. Paradoksem niewytłumaczalnym jest chlubienie się z własnych słabości jak mówi św. Paweł: Moc bowiem w słabości się doskonali. Najchętniej więc będę się chlubił z moich słabości, aby zamieszkała we mnie moc Chrystusa. Dlatego mam upodobanie w moich słabościach, w obelgach, w niedostatkach, w prześladowaniach, w uciskach z powodu Chrystusa. Albowiem ilekroć niedomagam, tylekroć jestem mocny (2 Kor 12, 9-10)
– Czasem trzeba uznać, że słabość, w której tkwi człowiek, jest elementem jakiegoś większego działania, a upadek może być drogą. Np. pontyfikat św. Jana Pawła II to jest nieustanne wchodzenie w słabość, która pociągnęła miliony ludzi ku Chrystusowi.
Chrześcijanin z miłości do drugiego człowieka jest w stanie wziąć na siebie jego słabość – mówił kaznodzieja przedstawiając relacje duchowe sługi Bożego ks. bp. Zygmunta Łozińskiego, kierownika duchowego i jego penitentki bł. dr Ewy Noiszewskiej: Człowiek, który dozna potęgi Zmartwychwstałego, który jest silniejszy od śmierci – nie boi się już niczego. Jest to chrześcijańskie wzmocnienie człowieka od środka.
Ks. Skrzypczak zachęcał do takiej właśnie służby zgromadzonych na spotkaniu przedstawicieli zawodów medycznych. – Człowiek, który ma mocny fundament osadzony w Bogu może z poświęceniem służyć innym ludziom – mówił prelegent.
Spotkanie odbyło się w ramach cyklu Towarzyszenie duchowe leczonym i leczącym przygotowanego przez ŚRODOWISKO MEDYCZNE ŚWIĘTEJ RODZINY – Duszpasterstwo Służby Zdrowia przy Parafii Świętej Rodziny w Warszawie.