Przygotowania do ŚDM 2019 w Panamie

Światowe Dni Młodzieży w Polsce są już pięknym wspomnieniem. I chociaż zdawać by się mogło, że do kolejnego spotkania w Panamie jest jeszcze trochę czasu, to przygotowania już się rozpoczęły. Na razie Panamczycy chętnie korzystają z naszych doświadczeń. Z wizytą przygotowawczą do ŚDM 2019 do Panamy wyjechała polska delegacja Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM na czele z dyrektorem Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM w Polsce ks. Emilem Parafiniukiem, wydelegowana przez Episkopat Polski. W delegacji uczestniczyła także Aleksandra de Mezer, koordynator logistyki w diecezji warszawsko-praskiej podczas ŚDM, która opowiedziała nam o wrażeniach z wizyty w Panamie.

Polska delegacja była drugą po Amerykanach, która odwiedziła Panamę. W ciągu dwóch tygodni spotkała się z przedstawicielami Kościoła w Panamie, odpowiedzialnymi za przygotowanie ŚDM oraz z tamtejszą młodzieżą. Odbyło się spotkanie z abp. José Domingo Ulloa Mendieta, metropolitą Panamy i przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego ŚDM Panama 2019, a także z sekretarzem wykonawczym panamskiego komitetu Victorem Chang González oraz ks. Józefem Gwóździem SVD, jedynym polskim misjonarzem pracującym w Panamie.

Podczas tego wyjazdu mogliśmy bliżej poznać ten kraj i podzielić się swoim doświadczeniem spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie – powiedziała nam Aleksandra de Mezer. –Dzieliliśmy się swoim doświadczeniem. Wprawdzie różnią nas inne realia, ale o wiele kwestii nas pytano.

Warto zwrócić uwagę, że biskupi sześciu krajów Ameryki Centralnej – Hondurasu, Salwadoru, Kostaryki, Gwatemali, Nikaragui i Panamy – razem prosili Papieża o ŚDM i można je określać, jako ŚDM w Ameryce Środkowej z Panamą, jako miejscem wydarzenia centralnego. Zrobiło to podobno ogromne wrażenie na Papieżu Franciszku, dlatego podjął taka właśnie decyzję – opowiadał podczas rozmowy z Polakami nuncjusz apostolski w Panamie abp Andres Carrascosa Coso.

34. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w stolicy Panamy w dniach 22-29 stycznia 2019 r. Ich hasłem będą słowa „Oto Ja, służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38)”. Niby to jeszcze odległy termin, ale przygotowania już trwają. W Niedzielę Palmową w Rzymie Polacy przekażą Krzyż ŚDM i Ikonę Panamczykom. Wcześniej odbędzie się międzynarodowe spotkanie odpowiedzialnych za krajowe duszpasterstwa młodzieży w Rzymie. Jest to moment, kiedy na forum międzynarodowym zaczyna się już konkretnie  mówić o spotkaniu młodych i wówczas delegacje narodowe zaczynają przyjeżdżać do kraju gospodarza ŚDM. Podczas tych odwiedzin oceniane są możliwości i warunki poszczególnych miejsc, by zdecydować, gdzie w czasie ŚDM zatrzyma się młodzież z danego kraju. Już podejmowanych jest dużo inwestycji, które mają przygotować miasto do przyjęcia pielgrzymów. Chociaż nie spodziewają się rekordowej ilości młodzież z racji odległości i kosztów.

Wspomnienia z Polski są bardzo ciepłe, więc Panamczycy będą chcieli nas dobrze ugościć. Szczególnie serdecznie wspominają pobyt u polskich rodzin. Było to ważne przeżycie panamskiej młodzieży, gdyż doświadczyli w Polsce świadectwa rodziny – opowiada Aleksandra. – Spodziewamy się, że do Panamy pojedzie ok. 2 tys. Polaków. To spotkanie młodych będzie szczególne pod każdym względem, począwszy od terminu – dla nas to będzie zima, czas nauki w szkołach oraz studenckiej sesji egzaminacyjnej. Za to w Panamie moment, kiedy nie ma już opadów deszczu, jest przyjemnie zielono i jeszcze upały nie są tak dokuczliwe, a poza tym są tam wakacje, które trwają od połowy grudnia do Środy Popielcowej. Tamtejsi biskupi podkreślili, że jest to najlepszy termin ze względów organizacyjnych i klimatycznych – powiedziała nam przedstawicielka polskiej delegacji. Do tej pory tylko w Manili spotkanie młodych odbywało się w podobnym czasie, a tak za każdym razem tamtejsi pielgrzymi musieli włożyć duży wysiłek w to, by uczestniczyć w ŚDM nie mając w tym czasie wakacji.

– Staraliśmy się przekazać panamskim organizatorom, żeby pamiętali o swojej młodzieży i umożliwili jej pełne przeżycie spotkania z Ojcem Świętym podczas wszystkich wydarzeń. Tak jak my pomagaliśmy młodzieży z Białorusi czy Ukrainy, zachęcaliśmy organizatorów, by pamiętali o młodzieży z Hondurasu czy Gwatemali – podkreśliła Aleksandra de Mezer.

Podczas pobytu w Panamie zebraliście też z pewnością wiele cennych informacji praktycznych, którymi będziecie się dzielić i którepomogą w jak najlepszym przygotowaniu się polskich grup? – zapytaliśmy Aleksandrę.

– To, co jest istotne w ŚDM to doświadczanie rzeczywistości Kościoła, do którego się udajemy. Panama jest zlepkiem różnych kultur, widać to chociażby w architekturze, bieda styka się z bogactwem. W Panamie jest teraz temperatura w okolicach 30 st. C, trzeba więc dużo pić. Cenna informacja – gałki lodów są tam ogromne! Osoby uczulone na owoce morza muszą uważać, bo są one dodawane do wielu potraw. Wiele obserwacji mam zanotowanych i z pewnością posłużą polskim pielgrzymom.