Orędzie Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post 2019 roku

«Stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych» (Rz 8,19)

Drodzy bracia i siostry!

Każdego roku, za pośrednictwem Kościoła, który jest naszą Matką, Bóg pozwala swoim wiernym «z oczyszczoną duszą radośnie oczekiwać świąt wielkanocnych, aby (…) przez uczestnictwo w sakramentach odrodzenia osiągnęli pełnię dziecięctwa Bożego» (1. Prefacja Wielkopostna). W ten sposób od Wielkanocy do Wielkanocy możemy podążać do pełni tego zbawienia, które już otrzymaliśmy dzięki tajemnicy paschalnej Chrystusa: «W nadziei bowiem już jesteśmy zbawieni» (Rz 8, 24). Ta tajemnica zbawienia, działająca w nas już podczas ziemskiego życia, jest procesem dynamicznym, który obejmuje także historię i całe stworzenie. Św. Paweł dochodzi do stwierdzenia: «Bo stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych» (Rz 8, 19). W takiej perspektywie chcę podzielić się z wami kilkoma refleksjami, które niech nam towarzyszą na drodze nawrócenia w nadchodzącym Wielkim Poście.

Błogosławiona położna

Przypada dzisiaj 45 rocznica śmierci bł. Stanisławy Leszczyńskiej, położnej, która w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau pomogła przyjść na świat 3 tysiącom dzieci. Mozaika-medalion ją upamiętniający znajduje się w Kościele Świętej Rodziny na Zaciszu. W „Raporcie położnej z Oświęcimia” pisała, że każdy poród traktowała jak Boże Narodzenie, a każde rodzące się dziecko jak maleńkiego Jezusa. Gdy w czasie porodu występowały jakieś komplikacje, Stanisława z wielką wiarą prosiła o natychmiastową pomoc Matkę Jezusa: „Matko Boża, załóż tylko jeden pantofelek i przybądź szybko z pomocą”. W obozie w Oświęcimiu nazywano ją Mateczką, bo nie godziła się na zabijanie noworodków, troskliwie się o nie troszczyła wiedząc, że za to może ją spotkać kara śmierci. Jej miłość do dzieci i matek była silniejsza niż lęk. Wielokrotnie powtarzała: „Nigdy nie wolno zabijać dzieci’. (Z książki pod redakcją Grażyny Rybak „Idąc za przykładem świętych lekarzy” część III, Wyd. Duc In Altum, 2013. Książka dostępna jest w naszej parafialnej księgarni)

5 spotkań dla mam z dziećmi w Wielkim Poście

Mamy z małymi dziećmi zapraszamy na cykl pięciu spotkań w Wielkim Poście, w czasie których będą mogły dowiedzieć się jak budować relację z mężem, z dziećmi, z rodzicami i teściami opartą na relacji z Panem Bogiem. Pierwsze spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek 14 marca o godz. 10.00 w domu parafialnym. Poprowadzi je Bożena Matela, która jest chrześcijańskim coachem. Kolejne spotkania odbędą się 21 i 28 marca oraz 4 i 11 kwietnia. Zapraszamy!