Wędrujemy ku Bogu ze św. Augustynem

W trakcie rekolekcji adwentowych, które przeżyliśmy wspólnie, mieliśmy okazję poznać najważniejsze momenty duchowej przemiany, jaka dokonała się w św. Augustynie, który z człowieka o zimnym sercu stał się gorliwym chrześcijaninem i kapłanem, jednym z najważniejszych Ojców Kościoła. Augustyn, choć był wychowany w duchu chrześcijańskim, nie czuł się związany z Kościołem: nie angażował się w przygotowanie do chrztu, wiara nie pociągała go intelektualnie, a liturgia nudziła. Jako młody i zdolny chłopak postanawia szukać sensu życia poza chrześcijaństwem. Oddaje się całkowicie studiowaniu retoryki. Z tego powodu opuszcza rodzinne miasto i udaje się najpierw do Kartaginy, potem do Rzymu, a następnie do Mediolanu, gdzie pełni funkcję retora dworu cesarskiego. Osiąga szczyty kariery, ale jego serce pozostaje puste; życie, choć pełne sukcesów, wydaje się pozbawione sensu.