Poświęcenie organów

W niedzielę, 18 grudnia 2022 r. w kościele Świętej Rodziny na Zaciszu o godz. 12.00 została odprawiona uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ksiądz Biskup Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. Podczas Mszy Świętej ks. Biskup poświęcił nowe organy w naszym kościele.

Podczas homilii ks. Biskup zachęcił do radosnego wielbienia Pana Boga w podążaniu ku drugiemu człowiekowi i budowaniu więzi między ludźmi we wspólnocie parafialnej. „Cieszymy się z owoców umiłowania przez parafian Pana Boga i Kościoła Świętego. Jesteście okrzepłą wspólnotą, która postanowiła kiedyś mieć Dom Pana pośród swoich domostw i miejsc pracy. Powstała świątynia, potem po latach nowa, która jest bardzo czytelnym znakiem wiary. Dzisiaj ta świątynia zyskała piękny instrument, który pomaga uwielbiać Pana Boga. Wspólnota wzrasta i to jest fundament, na którym można wznosić dzieła. Gdyby nie wspólnota, jej moc, jej świadectwo i świadomość wiary oraz zdrowa, święta ambicja, tych dzieł by nie było” – mówił Biskup ordynariusz.

Ks. Proboszcz podziękował za kolejne, wspólne dzieło, które jako wspólnota parafialna mogliśmy razem zrealizować. Zachęcił też, byśmy otwarci na działanie Ducha Świętego, na wzór tysięcy piszczałek w organach, starali się w harmonii wielbić Pana Boga.

W imieniu parafian, Państwo Agnieszka i Marek Dryjańscy podziękowali ks. Biskupowi za udział w uroczystości i przede wszystkim za wspólną modlitwę. „Przy akompaniamencie dźwięków tego pięknego instrumentu, który nie tylko ułatwia nam modlitwę w czasie liturgii, ale też mamy wrażenie, jakby unosił ją wprost do nieba” – mówiła pani Agnieszka. „Z drugiej strony dwadzieścia  wieków historii Kościoła to świadectwo wspaniałej tradycji, w której to Kościół odgrywał kluczową rolę jako mecenas sztuki i fundator wielu dzieł kultury. Zbudowanie tak okazałego instrumentu w naszej parafii dowodzi, że ta kulturotwórcza rola Kościoła jest wciąż realizowana”. Pan Marek Dryjański mówił: „Być świadkiem powstawania organów w kościele, zwłaszcza tak wspaniałych jak nasze, to ogromne wyróżnienie i wielki dar od Bożej Opatrzności. Nie znam ludzi, którzy w swoim życiu mieli taką szansę. Jest to bowiem dzieło ogromne i wymagające. Chciałbym zatem w imieniu całej naszej Parafii podziękować księdzu Biskupowi za to, że dał nam Proboszcza, który umiejąc docenić znaczenie muzyki w modlitwie i liturgii, pełen odwagi i determinacji w dążeniu do celu, podjął się tego trudu, a wyzwań nie brakowało. Dziękujemy także za wsparcie i błogosławieństwo księdza Biskupa dla tego wiekopomnego dzieła, ponieważ dzięki nim udało się je doprowadzić do szczęśliwego zakończenia”.

Po Mszy św. zebrani wraz z ks. Biskupem wysłuchali krótkiego utworu na organach. Tego samego dnia o godz. 19.00 odbył się pierwszy inauguracyjny koncert organowy w wykonaniu naszego organisty Pawła Moszkowicza. Na koncert przybyło wielu parafian, którzy w skupieniu słuchali jak pan organista
prezentował możliwości naszego parafialnego instrumentu, przeplatając grę krótką historią muzyki organowej i jej roli w liturgii Kościoła powszechnego.

Drugi koncert inauguracyjny odbył się 15 stycznia 2023 r. o godz. 19.00. Na organach zagrał Michał Markuszewski, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Był to wyjątkowy wieczór wypełniony muzyką organową w mistrzowskim wykonaniu.

Organy w kościele Świętej Rodziny będą przede wszystkim służyły ubogaceniu liturgii, ale będą też organizowane koncerty organowe, na które serdecznie zapraszamy. Najbliższy planowany jest w marcu.