Mediacja – czym jest i jak mogę skorzystać?

Zwaśnione strony zachęcamy do pojednania. Jeśli chcesz porozmawiać, rozważasz przystąpienie do mediacji rodzinnych, sąsiedzkich, cywilnych, zadzwoń. Z mediatorem w parafialnej poradni można umówić się na rozmowę dzwoniąc pod nr tel. 793 404 202.

Słowo mediacja pochodzi od łacińskiego mediare 'być w środku, pośredniczyć’ lub medius 'środkowy; bezstronny’. I taka jest rola mediatora – pośredniczenie między stronami w sporze, konflikcie, w celu ułatwienia im komunikacji.

Mediacja jest procesem, w którym osoby będące w konflikcie, przy pomocy neutralnej, bezstronnej osoby – mediatora, poszukują rozwiązania sporu w sposób satysfakcjonujący obie strony, uwzględniający potrzeby obydwu stron, a celem mediacji jest zawarcie trwałej ugody w konflikcie.

Zadaniem mediatora jest pomoc stronom będącym w sporze w znalezieniu zadowalającego je rozwiązania w dobrowolnym, poufnym i niesformalizowanym postępowaniu. Mediator ma za zadanie ułatwienie stronom usłyszenia wzajemnie swoich potrzeb w celu ich zrozumienia i poszukiwania wspólnego rozwiązania konfliktu.

W przeciwieństwie do sędziów sądów powszechnych lub polubownych, mediator nie ma kompetencji judykacyjnych (nie ma władzy sądowniczej). Mediator nie jest też arbitrem w sporze, nie ocenia, nie wartościuje, a przede wszystkim nie rozstrzyga.

Podstawową zaletą mediacji, ale i jej wymogiem, jest dobrowolność – obie strony muszą posiadać wolę porozumienia, muszą chcieć podjąć wysiłek mediacji. Jednocześnie, na każdym etapie mediacji mają możliwość odstąpienia od niej. Owa dobrowolność przejawia się zatem nie tylko w braku obowiązku poddania się mediacji i możliwości odmowy udziału w niej przez stronę, ale również w możliwości wycofania się w dowolnym czasie już w jej trakcie. Mediacja pozwala więc stronom zachować pełną wolność, autonomię, poczucie decyzyjności, poczucie wpływu na ostateczne ustalenia, i na tym polega jej ogromna przewaga nad postępowaniem spornym, gdzie spór poddaje się pod rozstrzygnięcie osoby trzeciej (sędziego lub arbitra).

Co ważne, mediacje są procesem poufnym, a poufność ta obowiązuje zarówno strony, jak i mediatora. Poufność postępowania mediacyjnego umożliwia stronom szczerą rozmowę prowadzącą do osiągnięcia satysfakcjonującego je porozumienia. Celem mediacji nie jest ustalenie, kto ma rację, mediacja nie jest zbieraniem „haków” na stronę w konflikcie. Jednocześnie mediacja nie jest terapią mającą uleczyć zranienia z przeszłości. Mediacja służy budowaniu relacji na przyszłość, wypracowaniu porozumienia jakie zadowala obie strony sporu i jest możliwe do realizacji. Dzięki temu, że to strony szukają rozwiązania swojego problemu, a mediator jest osobą bezstronną, badania potwierdzają, że wypracowane w mediacjach porozumienia są trwałe i realizowane przez strony.

Mediacje, będąc przy tym procesem odformalizowanym, który może być prowadzony przy kubku herbaty w przyjaznej atmosferze, są przede wszystkim sposobem rozwiązania problemu pozwalającym na utrzymanie poprawnych stosunków między stronami. Dzięki swojej dużej elastyczności postępowanie mediacyjne może być dostosowane do różnorodnych okoliczności i potrzeb stron, pozwalając im rozwiązać spór zgodnie z uznawanymi wartościami i umożliwia podjęcie stronom właściwej decyzji prowadzącej do utrzymywania (lub nie) wzajemnych stosunków współpracy.

Z jakimi sprawami możemy pójść do mediacji?

W mediacji rozstrzyga się sprawy sporne praktycznie z każdego obszaru naszego życia – sprawy cywilne, rodzinne, nieletnich, karne, gospodarcze, z zakresu prawa pracy i pojednawcze, co potwierdza ich uniwersalność, a także elastyczność i możliwość dostosowania do specyficznych potrzeb stron. W mediacjach można rozstrzygać spory dotyczące podziału majątku, działu spadku, spraw o zniesienie współwłasności, o alimenty, konfliktów sąsiedzkich.

Postępowanie mediacyjne może być rozwiązaniem dla małżonków w sytuacji konfliktu, kryzysu, separacji, w trakcie rozważania decyzji o ew. rozwodzie lub gdy znaleźli się oni na trudnym etapie ich związku. Także wówczas, gdy porozumiewanie się ze sobą jest utrudnione lub nawet wydaje się niemożliwe, posiadając minimalną wolę porozumienia mogą małżonkowie przystąpić do mediacji pojednawczych, które skoncentrowane są na procesie naprawczym, usprawniającym i stabilizującym relacje rodzinne. Mediacje rodzinne zawsze pomagają rozwiązać konflikt chroniąc więzi uczuciowe i relacje pomiędzy członkami rodziny (rodzice, dzieci, dziadkowie itd.).

Kiedy podjąć mediację?

Mediację można podjąć na każdym etapie sporu, nawet wówczas, gdy spór zawisł już w sądzie.

Jeśli się wahasz, to postępowanie mediacyjne jest dla Ciebie, gdy:

· nie chcesz już dłużej trwać w konflikcie,

· chcesz uniknąć eskalacji emocji i walki w sądzie,

· chcesz rozmawiać na neutralnym gruncie, w poufnej atmosferze o sposobie rozwiązania konfliktu, chcesz mieć wpływ na sposób rozwiązania konfliktu i współdecydować o jakości życia po nim.

Celem postępowania mediacyjnego jest zawarcie trwałej Ugody bądź Porozumienia, które podpisują obie strony. Ugoda zawarta przed mediatorem, podobnie jak ugoda zawarta przed sądem korzysta z powagi rzeczy ugodzonej (res transacta), a nie tak jak wyroki sądów, z powagi rzeczy osądzonej (res iudicata). Ugoda taka może być złożona w sądzie, a po zatwierdzeniu przez sąd ma moc ugody sądowej i można jej nadać klauzulę wykonalności.

L. Ch. i B. J.

Fundacja Wsparcia i Mediacji Pax Cordis: 793 404 202 lub 669 791 555.
Można też napisać na adres: skr. poczt. 373, 00-001 Warszawa.