Zwiedzanie Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wieczorem 27 sierpnia grupa 50. parafian udała się wraz z ks. Proboszczem do Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Parafialne wyjście zorganizowała Joanna Chlebicka, nasza parafianka, która pracowała w Archiwum błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, znajdującym się przy kościele św. Stanisława Kostki, jako koordynator digitalizacji.

Grupę z naszej parafii po muzeum oprowadził Pan Adam Nowosad, świadek w procesie beatyfikacyjnym ks. Jerzego Popiełuszki i członek misjonarzy błogosławionego księdza Jerzego. Mówił, że w nauczaniu ks. Jerzego należy się koncentrować na Jego wezwaniu do życia w wolności. „Wolność, to poznanie prawdy o sobie, to poznanie Ewangelii, przylgnięcie do niej i powierzenie wszystkiego, co nas dotyczy, Opatrzności Bożej i Dobremu Ojcu, który nas uchroni przed złem. Jeżeli sami zechcemy walczyć ze złem, ono okaże się silniejsze i polegniemy. Trzeba powierzyć wszystko Bogu. Wołanie o zawierzenie to jeden z aspektów nauczania ks. Jerzego. Dopiero w tym kontekście zrozumiałe stają się słowa powtórzone przez ks. Jerzego za św. Pawłem o zwalczaniu zła dobrem” – mówił Adam Nowosad.

Błogosławiony ks. Jerzy, sam żyjąc jako wolny człowiek, ograniczany jedynie miłością do Boga i bliźniego, i nas zachęcał do wstąpienia na tę właśnie drogę – mówił nasz przewodnik. Dodając, że błogosławiony wielokrotnie w swoich kazaniach przypominał, że można być wolnym nawet w warunkach zewnętrznego zniewolenia.

Nie jest łatwo zdecydować się pójść razem z Chrystusem do Jerozolimy. Tam cierpieć, być wzgardzonym, a w końcu ukrzyżowanym. Każdy człowiek woli raczej wygodne
i miękkie życie, aniżeli życie twarde, pełne ofiar i upokorzeń. Ale na to nie ma rady, jeśli się chce po chrześcijańsku i po Bożemu przeżywać Zmartwychwstanie Chrystusa,
trzeba przejść i przez trud Jerozolimy Chrystusowej
– dało się odczytać na jednej z zachowanych notatek ks. Jerzego, prezentowanych w muzeum.

Aby z tej śmierci wyrosło dobro, tak jak z krzyża zmartwychwstanie – powiedział Jan Paweł II. 14 września, w święto podwyższenia Krzyża Świętego, przypada rocznica urodzin ks. Jerzego Popiełuszki. Jest to o tyle znamienne, że w miejscu wyłowienia ciała zamordowanego księdza Jerzego, we Włocławku przed zaporą, został postawiony krzyż. W 1991 r. poświęcił go Papież Jan Paweł II.

Ks. Proboszcz wpisując się do księgi pamiątkowej wystawionej w muzeum napisał: Księże Jerzy, powierzam Ci Parafię Świętej Rodziny, w której posługuję i nas księży. Niech prawda Ewangelii nas przemienia i odnawia. (27.08.2019 r.)