Oddaję WSZYSTKO Panu Bogu!

Nasze dzieci dużo czasu spędzają w szkole. Obecność w niej osób konsekrowanych jest darem zarówno dla nich jak i dla rodziców, ale także dla nauczycieli i współpracowników. Rozmawiamy z Siostrą Małgorzatą Stefaniuk, która od 25 lat pracuje w różnych placówkach szkolnych nieustannie z tym samym zapałem i radością. Odkrywam coraz bardziej potrzebę towarzyszenia dzieciom i to nie tylko głoszenia katechezy, ale wspierania w życiu wiarą, która się w nich kształtuje – mówi s. Małgorzata. Dzieci potrzebują takiego towarzyszenia, kiedy mają problemy czy sytuacje konfliktowe w szkole. Łatwiej wychowywać dzieci budując z nimi relację na zaufaniu. Dziecko wymaga szacunku i troski, a okazując mu życzliwość i dając poczucie bezpieczeństwa zdobywamy jego zaufanie i budujemy swój autorytet – ono wierzy nam i ufa – dodaje katechetka. – Ja czuję się narzędziem w ręku Pana Boga, bo dzieci reagują na osobę w habicie z ufnością i też odczytuję w tym wiarę, że one w osobie duchownej widzą kogoś od Pana Boga, widzą osobę, przy której czują się bezpiecznie.

Rozmowa z Ojcem Grzegorzem Górą, karmelitą bosym

Kiedy zdecydował Ojciec, by ofiarować Panu Bogu swoje życie na wyłączność?

W 2000 roku, kiedy miałem 26 lat, poważnie potraktowałem myśl, która się pojawiła na ten temat. Wcześniej były wprawdzie momenty, kiedy taka myśl bywała, ale ją odrzucałem. Studiowałem matematykę, potem informatykę. Kiedy wstępowałem do zakonu byłem w czasie studiów doktoranckich na informatyce na Uniwersytecie Warszawskim.  Wstępując do zakonu zostawiłem to zupełnie. Natomiast później przyszło takie rozeznanie, żeby może spróbować do tego powrócić i za zgodą przełożonych staram się obecnie kończyć studia doktoranckie.

Powołana do życia w bezżeństwie – świadectwo

Święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego, popularnie zwane jest Świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Od wielu lat na mocy decyzji papieża Jana Pawła II dzień ten obchodzony jest również jako święto osób konsekrowanych, czyli poświęconych Bogu. Z tej okazji zapytaliśmy osoby konsekrowane, które związane są z naszą parafią o refleksje na temat drogi, którą wybrali. Ale osoby konsekrowane to nie tylko zakonnicy i mniszki. W Kościele są także tzw. indywidualne formy życia konsekrowanego, czyli dziewice konsekrowane, wdowy błogosławione i pustelnicy. Ks. Proboszcz Andrzej Mazański od października 2016 r. decyzją Arcybiskupa Henryka Hosera został powołany na stanowisko asystenta diecezjalnego ds. indywidualnych form życia konsekrowanego. W domu parafialnym na Zaciszu odbywają się diecezjalne spotkania formacyjne dla osób, prowadzone przez ich opiekuna ks. Andrzeja Mazańskiego.