Wielkopostne kościoły stacyjne

W okresie Wielkiego Postu w Warszawie, wierni po raz pierwszy będą mogli modlić się w tzw: kościołach stacyjnych. Wyznaczono w tym celu 40 świątyń po obu stronach Wisły.

Zwyczaj ten nawiązuje do starej rzymskiej tradycji. Już od czwartego wieku, w Kościołach stacyjnych w Rzymie kultywowany jest zwyczaj stacji wielkopostnych. Celebracje odbywają się każdego dnia w innej świątyni Wiecznego Miasta.W tym roku tak będzie również w Warszawie.

Obchody Wielkiego Postu w 40 stołecznych kościołach, to wspólna inicjatywa obu warszawskich diecezji. Pierwszym Kościołem stacyjnym, w którym 18 lutego rozpoczęły się obchody Wielkiego Postu, była parafia Najświętszego Zbawiciela. Modlitwy zakończą się w Niedziele Palmową w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego przy Alei Komisji Edukacji Narodowej. Zwyczaj kościołów stacyjnych będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Jednym z kościołów stacyjnych jest także nasza parafia. Tu celebrację wielkopostną  zaplanowano na wtorek po czwartej Niedzieli Wielkiego Postu. W tym roku termin ten przypada 17 marca.

Kościoły stacyjne w diecezjach warszawskich

18 lutego – Środa Popielcowa – Parafia Najświętszego Zbawiciela (ul. Marszałkowska 37, AW)

19 lutego – czwartek – Parafia Bogurodzicy Maryi (ul. Powstańców Śląskich 67 D, AW)

20 lutego – piątek – Parafia MB Loretańskiej (ul. Ratuszowa 5A, DW-P)